Inspirace

10 osvědčených tipů, jak usnout během několika minut

Jak usnout během několika minut

Patříte k těm, kteří usnou v okamžiku, kdy se jejich hlava dotkne polštáře, nebo marně donekonečna počítáte ovečky? Pokud patříte ke druhé skupině lidí, asi jste se setkali s radami, které mají pomoci rychle usnout. K těm patří například vypití horkého mléka s medem nebo čtení před spaním. Že vám tyto rady nepomohly? Pak je ten pravý čas vyzkoušet rady, o kterých jste možná doposud neslyšeli.

DÝCHÁNÍ? LEVOU NOSNÍ DÍRKOU

Tato rada pochází od jogínů, dýchání levou nosní dírkou prokazatelně zklidňuje mysl a také snižuje krevní tlak. Přetočte se na levý bok, stlačte pravou nosní dírku a dýchejte pouze levou. Tato metoda pomáhá především v horkých letních dnech nebo při návalech horka.

I MOBILNÍ APLIKACE MŮŽE POMOCI

Současné technologie myslí opravdu na všechno. I na mobilní aplikace, které vám pomohou snadněji usnout. Tyto aplikace monitorují váš spánek a následně jej vyhodnotí. Vyzkoušejte například aplikaci Sleep Cycle alarm clock, SleepBot nebo To bed.

ZKUSTE KOULET OČIMA

Už jste zkoušeli před spaním koulet očima? Ptáte se, k čemu je to dobré? Protáčení očí simuluje to, co se s nimi běžně děje během spánku, a navíc může být tato aktivita spouštěčem takzvaného spacího hormonu. Stačí před spaním zavřít oči a pomalu je protáčet směrem nahoru.

SNĚTE O KLIDNÉM MÍSTĚ

Jedna ovečka, druhá ovečka, třetí ovečka… Jen málokomu počítání oveček opravdu pomáhá. Namísto oveček si raději představte své oblíbené místo. Zkuste všechny své smysly přesvědčit o tom, že například ležíte na trávě a vnímáte dotek teplých slunečních paprsků. Jak je tato metoda účinná? Lidé, kteří si dokázali představit své oblíbené, klidné místo, usnuli v průměru o 20 minut dříve než lidé, kteří se snažili počítat ovečky.

VYZKOUŠEJTE AKUPRESURNÍ BODY

O akupresurních bodech už jste jistě slyšeli, mohou vám pomoci od bolesti a přispívají také k relaxaci těla. Akupresurní body a spánek? Stiskněte si po dobu zhruba 20 vteřin bod mezi obočím a kořenem nosu, následně stiskněte bod spojující palec a ukazováček na pravé noze a nakonec místo pod nehtem na ukazováčku stejné nohy. Celý postup opakujte minimálně dvakrát.

OMALOVÁNKY? PROČ NE?

Už jste se setkali s antistresovými omalovánkami pro dospělé? Možná je právě teď ten pravý čas je vyzkoušet. Slovo antistresové není totiž v názvu omalovánek jen tak pro nic za nic. Vybarvování pomáhá zaměstnat mysl, odbourat stres a unavit hlavu. Dokonale vás tak připraví na klidný spánek.

SNAŽTE SE NEUSNOUT

Že vám rada „snažit se neusnout“ zní prapodivně? I přesto, že zní zvláštně, podle vědců doopravdy funguje. Studie v Glasgow dokázala, že lidé, kteří jen koukali do stropu a nesnažili se usnout, nakonec usnuli mnohem dříve než lidé, kteří měli zavřené oči a do spánku se nutili.

NAPÍNÁNÍ A UVOLŇOVÁNÍ SVALŮ

Dejte svým svalům pokyn, že je čas jít spát. Lehněte si na záda a zhluboka dýchejte nosem. Poté postupně zatínejte svaly a následně je uvolňujte. Začněte palci, pokračujte přes stehna, břicho, hruď a ruce a skončete u hlavy.

PONOŘTE OBLIČEJ DO LEDOVÉ VODY

Jste nervózní nebo ve stresu, a proto nemůžete usnout? Pak pro vás máme osvědčený tip: Ponořte hlavu do lavoru s opravdu ledovou vodou a vydržte alespoň 30 vteřin. Ledová voda vaše tělo uvolní a uklidní nervový systém. Je dokázané, že ponořená tvář v ledové vodě spouští takzvaný potápěčský reflex, který má vliv na snížení srdeční frekvence a krevního tlaku.

V NOCI MÁ BÝT TMA

Ruší vás světlo z pouličních lamp nebo blikání diody na telefonu? V první řadě odborníci doporučují, abyste se v ložnici vyvarovali technologiím, cestu do říše snů vám usnadní také černočerná tma. Neváhejte proto investovat do kvalitních zatemňovacích závěsů, rolet nebo žaluzií.

TIP NA ZÁVĚR: KVALITNÍ POSTEL A MATRACE JE ZÁKLAD

Asi vás nepřekvapí, že má kvalitní postel a matrace zásadní vliv na kvalitu spánku. Neváhejte proto do svého zdraví investovat.

Pomohly vám naše rady, jak rychleji usnout? Nebo máte jinou účinnou radu, o kterou byste se rádi podělili? Napište nám do komentářů.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit