Zajímavosti

10 zajímavostí z tajemného světa snů

Sny nás fascinují již od nepaměti a je přirozené, že se o nich chceme dozvědět co nejvíce. Přeci jen tvoří významnou, pro mnohé z nás velmi tajemnou, součást našich životů. Někteří psychologové dokonce tvrdí, že ve chvíli, kdy dokážeme pochopit vlastní sny, lépe poznáme sami sebe a podpoříme svůj osobní růst. V tomto článku vás seznámíme s 10 zajímavostmi, které jste možná doposud o snech nevěděli.

1: VE SNECH SE OBJEVUJÍ POUZE TVÁŘE, KTERÉ ZNÁME

Že vám přijde, že se ve svých snech setkáváte s lidmi, které jste nikdy neviděli? Podle odborníků tomu tak není. Trvají totiž na tom, že náš mozek není schopen „vymyslet“ nové tváře. Znamená to tedy, že jste každou tvář, kterou vidíte ve snu, museli vidět v minulosti.

2: ZVÍŘATA SNÍ TAKÉ

Jistě jste si už všimli, že zvířata někdy ve spánku vydávají zvuky nebo sebou trhají. Je to proto, že sní stejně jako my. Vědecké studie dokázaly, že průběh spánku u zvířat je velmi podobný tomu u lidí. Střídají se v něm periody hlubokého spánku a REM fáze, v níž sny vznikají. Zajímalo by vás, o čem se asi zvířatům zdá? Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Jedna teorie však tvrdí, že se zvířatům do snů promítají důležité události, které se staly během dne. Nejvíce údajně sní zvířata, která se živí lovem.

3: 90 % SNŮ ZAPOMENEME

Patříte k těm, kteří každou noc prožívají ve snech nová dobrodružství, nebo vám přijde, že se vám sny vyhýbají? Je prokázané, že každý z nás sní. Většina z nás 5 minut po probuzení zapomene 90 % snů, někteří si sny vůbec nepamatují.

4: I NEVIDOMÍ LIDÉ SNÍ

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli slepí lidé sní a jak jejich sny vypadají? Lidé, kteří oslepli až po narození, mohou vidět obrazy ve svých snech. Lidé, kteří se slepí již narodili, mají sny také, týkají se však jiných smyslů, k nimž patří vůně, dotyky nebo emoce.

5: NEGATIVNÍ EMOCE JSOU ČASTĚJŠÍ NEŽ POZITIVNÍ

Tato zpráva vás asi příliš nepotěší. Negativní emoce se ve snech objevují častěji než ty pozitivní. Nejčastější emocí je údajně úzkost.

6: ČTYŘI AŽ SEDM

Zajímá vás, kolik snů se vám během spánku zdá? V průměru se jedná o čtyři až sedm snů za noc.

7: SPÁNKOVÁ PARALÝZA

Spánková paralýza je stavem, při němž se nemůžete dočasně pohybovat nebo mluvit. Nejčastěji k ní dochází při probouzení nebo při usínání. Většina lidí prožije spánkovou paralýzu pouze jednou nebo dvakrát za život a obvykle trvá několik sekund až několik minut.

8: SNY JAKO PŘEDTUCHY

Někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že sny mohou předpovídat budoucnost. Věděli jste například, že Abraham Lincoln měl sen o svém atentátu nebo že existuje 19 ověřených případů, kdy lidé skrze sen předpověděli, že se potopí Titanic?

9: ŽENY A MUŽI MAJÍ ODLIŠNÉ SNY

Ženy ve svých snech obvykle vidí stejné množství mužů i žen, zatímco u mužů se ze 70 % jedná o další muže. Je také známé, že muži mají agresivnější sny a že jsou sny žen kratší.

10: NÁPADY INSPIROVANÉ SNY

Asi každý by chtěl ve svém snu vymyslet něco úžasného. A některým lidem se to opravdu podařilo. Například Dimitri Mendeleyev díky snům vymyslel periodickou tabulku prvků a Larry Page přišel s myšlenkou na založení Googlu.

O čem se vám zdá nejčastěji? A na jaký ze svých snů nikdy nezapomenete? Podělte se o něj s námi do komentářů.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit