Inspirace

Jak dokáže výběr ložního prádla ovlivnit kvalitu spánku?

Jaké aspekty mají zásadní vliv na kvalitu spánku? První místo pomyslného žebříčku pravděpodobně zaujme matrace a postel, na dalších místech bude nepochybně teplota v ložnici i výběr polštáře. Přemýšleli jste však někdy nad tím, že zásadní vliv na kvalitu spánku může mít také výběr ložního povlečení? Pojďte se s námi podívat na to, proč je tak důležité, na čem spíte a čím se přikrýváte.

DOKONALÝ MATERIÁL

Která kritéria by měl podle odborníků splňovat perfektní materiál ložního prádla? Měl by být bezesporu prodyšný, antialergický a umožňovat praní při teplotě nejméně 60 °C. V oblibě jsou především přírodní materiály, k nimž se řadí len a bavlna.

Bavlněné povlečení může projít hned několika úpravami, například saténovou nebo damaškovou. Velkou předností bavlněných povlečení jsou výborné termoregulační vlastnosti, díky kterým povlečení v zimě příjemně hřeje a v létě chladí. Dříve se za nevýhodu bavlněného povlečení považovala vyšší mačkavost, v současnosti však moderní technologie nabízí povrchovou úpravu pro snadné žehlení.

TIP: 100% BAVLNĚNÉ POVLEČENÍ JOHANN MALLE

Ne nadarmo se značka Johann Malle může řadit mezi odborníky na spánek. Kromě luxusních postelí a matrací totiž nabízí i ložní prádlo té nejvyšší kvality. Hebké, jemné a příjemné na dotek, takové je luxusní povlečení Johann Malle vyrobené ze 100% egyptské bavlny v damaškové úpravě.

INVESTICE, KTERÁ SE VYPLATÍ

Odborníci se jednoznačně shodují na tom, že se vyplatí investovat do dražšího, ale zároveň podstatně kvalitnějšího povlečení, které vás potěší barevnou stálostí, dlouhou životností a také skutečností, že se díky němu budete do ložnice neuvěřitelně těšit.

RADA: JEDNOU KUP, DVAKRÁT PER

Doktor Michael Breus, který je přezdívaný také jako „doktor přes spánek“, doporučuje, abyste nově zakoupené ložní prádlo vyprali nejméně dvakrát před tím, než v něm budete spát. Z jakého důvodu? Dráždivé látky, které se nacházejí v obalu, v němž je ložní prádlo zabaleno, se mohou dostat i do něj.

I BARVY LOŽNÍHO PRÁDLA MOHOU ROZHODNOUT

Nedávná studie potvrdila, že mají barvy v ložnici výrazný vliv na kvalitu spánku. Například modrá barva je do ložnice podstatně vhodnější než barva fialová, která má tendenci stimulovat mozek. Odborníci dávají zelenou v ložnici zelené, bílé a žluté. A jaký mají názor na červenou barvu? V některých lidech může navodit vášeň, jiní ji však mohou považovat za agresivní barvu.

JAK ČASTO MĚNIT POVLEČENÍ?

Ložní prádlo je učiněným rájem pro roztoče a bakterie, je proto nezbytné jej pravidelně měnit. Biologický odpad, který se časem v posteli nashromáždí, může způsobit kožní problémy i astma. Vyměnit povlečení na polštáři i peřinách byste proto měli ideálně jednou týdně, nejpozději však po čtrnácti dnech. Pokud máte v rodině alergika, měli byste povlečení měnit jednou za tři dny.

Na jaký materiál povlečení nedáte dopustit vy? A jaká barva povlečení je vaší favoritkou číslo jedna?

Komentáře

Mohlo by se vám líbit