Inspirace Zajímavosti

Jak mohou vůně ovlivnit kvalitu spánku?

Jak mohou vůně ovlivnit kvalitu spánku?

Jistě nám dáte za pravdu, že na kvalitu spánku má vliv hned celá řada faktorů. K těm nejvýznamnějším patří správný výběr kvalitní postele i matrace nebo například teplota v ložnici. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jak mohou kvalitu spánku ovlivnit vůně? V tomto článku se dozvíte, jaké vůně vás doprovodí na cestu za těmi nejkrásnějšími sny.

ZÁPACH = NEGATIVNÍ SNY?

Podle studie, kterou zveřejnila BBC, je prokázané, že vůně mají vliv na kvalitu snů. Výzkumníci testovali dvě skupiny žen. První skupina žen usínala v ložnici provoněné aromatem růží a ta druhá byla ve spánku vystavena zápachu zkažených vajec. A výsledek? Ženy, které spaly v krásně provoněné ložnici, ráno potvrdily, že se jim zdály hezké sny. Druhá skupina však tak spokojená nebyla, ženy si stěžovaly na negativní sny, čímž se potvrdilo, že není důležité jen to, na čem spíme, ale také to, jaké vůně na nás ve spánku působí.

PŘIZVĚTE DO LOŽNICE LEVANDULI

Už ve středověku si lidé cenili výjimečných vlastností levandule a považovali ji za afrodiziakum. Také lékárníci během 17. století levanduli doporučovali a tvrdili, že má pozitivní vliv na úzkosti i bolesti hlavy. A současné studie jim dávají za pravdu. Podle vědců tato drobná rostlinka pomáhá při boji s depresemi, nespavostí a je také velmi nápomocná při bolestech hlavy, střevních problémech i bolestech zubů.

LEVANDULE A SPÁNEK

Psychologové se zaměřili také na účinky levandulového esenciálního oleje během spánkových cyklů. A co zjistili? Že ve chvíli, kdy svou ložnici provoníte aromatem levandule, váš spánek bude podstatně klidnější a ráno se budete cítit plní energie. Testy také prokázaly, že má levandule pozitivní dopad při hlubokém spánku, kdy zpomaluje srdeční tep a uvolňuje svaly.

TIP: VYROBTE SI SPREJ PRO „SLADKÉ SNY“

Přijde vám skutečnost, že i vůně mohou výrazně zlepšit kvalitu vašeho spánku, fascinující? Vyrobte si doma voňavý sprej, díky kterému se ráno budete cítit jako znovuzrození. Co na jeho výrobu budete potřebovat? Připravte si sprejovou lahvičku, zhruba 8 ml lihu a dva 100% esenciální oleje, nejlépe již zmíněný olej z levandule a olej z růže, který má perfektní zklidňující efekt.

JAK NA TO?

Ve sprejové lahvičce smíchejte líh a destilovanou vodu, poté po kapkách přidejte esenciální oleje (cca 6 kapek od každého). A je hotovo. A jak sprej aplikovat? Několik minut před tím, než půjdete spát, sprej zlehka nastříkejte na polštář a na horní část peřiny. Sladké sny.

Podlehli jste i vy kouzlu vůní, bez nichž byste si usínání už ani nedokázali představit? Jaké vůně preferujete? Podělte se o své „tajné tipy“ s ostatními.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit