Inspirace Matrace a rošty Novinky

Jak může souviset matrace s bolestí zad?

Spánek a bolesti zad

Probouzíte se každé ráno s bolestí zad nebo krční páteře? Pak je ten pravý čas začít uvažovat nad tím, že si pořídíte novou kvalitní matraci, která vašim zádům uleví. Jak postupovat při výběru matrace, když máte problémy se zády?

PŘÍČINY BOLESTI ZAD

Bolesti zad patří mezi civilizační choroby a během života jimi trpí až 80 % populace. Mezi nejčastější příčiny bolestí zad patří sedavé zaměstnání, nedostatečná aktivita, stres, obezita, špatné držení těla, jednostranná zátěž a v neposlední řadě také špatně zvolená matrace. I během spánku se totiž musí o páteř pečovat, správná pozice ve spánku je totiž pro regeneraci páteře klíčová. Tělo se musí dostat do uvolněné pozice, při které nebude blokovaný pohybový aparát a musí se uvolnit obratle, meziobratlové ploténky i klouby. Kvalitní matrace je tedy jednou z cest, jak bolestem zad předejít.

JAK TVRDOU MATRACI ZVOLIT?

Správně zvolená matrace by neměla být ani příliš měkká, ale ani příliš tvrdá. Na velmi tvrdé matraci se totiž tělo dostává do nepřirozené polohy, na tělo se vyvíjí příliš velký tlak, a následkem toho může docházet k mravenčení nohou nebo rukou. A příliš měkké matrace? Neposkytují páteři dostatečnou oporu, což způsobuje ohýbání páteře i nesprávnou polohu během spánku. Není však možné jednoznačně říci, jaká matrace je ideální, každému totiž vyhovuje něco jiného. Před tím, než si matraci koupíte, měli byste zajít do prodejny a alespoň na chvíli si ji vyzkoušet.

MATRACI VYBÍREJTE I PODLE TOHO, V JAKÉ POZICI SPÍTE

Poloha při spánku určuje, jaká část matrace je vystavena největšímu tlaku. Prospíte většinu noci na břichu? Při této poloze je tělesná hmotnost přerozdělena poměrně rovnoměrně na větší ploše, ideálně byste proto měli zvolit tvrdší matraci. Tvrdší matrace totiž vašim bedrům poskytne dostatečnou oporu. Při spánku na boku je největší tlak směřovaný na ramena a boky, tvrdší matrace by mohla narušit cirkulaci krve v místech, na které je vyvíjený největší tlak. Místo tvrdé matrace byste tedy měli zvolit středně měkkou matraci, která vašemu tělu poskytne dostatečnou odporu a přizpůsobí se vašemu tělu. A jakou tvrdost matrace zvolit, když spíte převážně na zádech? Takovou, která dobře přerozděluje tělesnou hmotnost a dokáže se snadno přizpůsobit vašemu tělu. Správnou volbou proto bude matrace s tvrdým jádrem a měkkou svrchní vrstvou.

TIP: Vstávejte z postele správně

Bolestem zad pomáhá kromě správného výběru matrace předcházet také správné držení těla. Podle lékařů a fyzioterapeutů bychom na správné držení těla měli dbát už ve chvíli, kdy vstáváme z postele. Správné držení těla je totiž jednou z účinných prevencí. Jak na to? V lehu na zádech pokrčte nohy v kolenou. Přetočte se na levý bok, spusťte nohy z postele a posaďte se na postel pomocí zapření o pravou ruku a levé předloktí.

I lékaři se shodují na tom, že správně zvolenou matrací můžete předejít bolestem zad. Zlepšete kvalitu svého spánku díky prémiovým matracím Johann Malle vyrobených z přírodních materiálů.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit