I v České republice je během roku několik takzvaných tropických nocí, kdy teploty neklesají pod 20 stupňů Celsia. Ideální teplota v ložnici se však pohybuje jen okolo 18 stupňů Celsia, kterých mnohdy není možné dosáhnout. Jak se tedy dobře vyspat, i když je horko? Máme pro vás připravených hned několik tipů.
JAKÝ VLIV MÁ TEPLOTA NA KVALITU SPÁNKU?
Pojďme si nejdříve objasnit, do jaké míry vlastně teplota v ložnici ovlivňuje kvalitu našeho spánku. K tomu je třeba lépe poznat, co se při spánku děje s naším tělem. Během spánku procházíme několik fázemi. V první fázi ze stavu vědomí přecházíme do lehkého spánku a v následujících fázích musí teplota našeho těla poklesnout zhruba o dva nebo tři stupně, než se dostaneme do hlubokého spánku. Pokud je však naše tělesná teplota příliš vysoká, je pro mozek velmi těžké rozeznat, zda jsme vzhůru nebo spíme, což může mít vliv na kvalitu spánku. Nižší teploty v pokoji okolo 16 až 18 stupňů Celsia podporují kvalitní spánek tím, že se tělo nepřehřívá a může snadno přejít do fáze hlubokého spánku.
JAK SPÁT V HORKU?
Nemůžete kvůli vysokým teplotám v ložnici zamhouřit oko nebo se několikrát za noc probouzíte celí zpocení? Máme pro vás několik doporučení, díky kterým se dobře vyspíte i navzdory vysokým letním teplotám.
VSAĎTE NA VHODNÉ POVLEČENÍ
Je povlečení, kterým se přikrýváte dostatečně prodyšné a chladivé? Pokud máte povlečení, jež v noci příliš hřeje, nahraďte ho lehkým povlečením z materiálu, které má dobré termoregulační vlastnosti. Skvělou volbou je například povlečení vyrobené ze 100% bavlny. Kromě toho samozřejmě nahraďte i tlusté přikrývky a peřiny těmi lehkými.
VĚTREJTE VE SPRÁVNOU DOBU
Jistě nám dáte za pravdu, že se mnohem lépe spí v dobře vyvětrané místnosti. Během teplých letních dnů je však třeba větrat ve správnou dobu, tedy ve chvíli, kdy je teplota venku nižší než teplota v ložnici. V době, kdy jsou naopak teploty venku velmi vysoké, udržujte chladnější vzduch v ložnici tím, že zavřete okna a zatáhnete žaluzie a závěsy.
NEZAPOMÍNEJTE NA DOSTATEČNOU HYDRATACI
Možná se vám také stává, že se během noci probouzíte a máte žízeň. Abyste se v noci neprobouzeli žízní, pijte během dne dostatek vody. Myslete na to, že během horkých dnů je třeba přijmout více tekutin než obvykle. Vyhněte se také pití příliš velkého množství vody před spaním a ideálně se vyvarujte i nadměrnému pití alkoholických nápojů, mnohé z nich totiž obsahují velké množství kofeinu, který tělo udržuje vzhůru.
CHCE TO KLID A NOHY V CHLADU
Ve chvíli, kdy ochladíte nohy, budete mít téměř vyhráno. Chlazení nohou totiž prokazatelně snižuje celkovou teplotu těla. Jak nohy schladit? Třeba tím, že ponožky zabalené v igelitovém sáčku na chvíli vložíte do mrazáku a poté si je nasadíte.
DEJTE SI PŘED SPANÍM TEPLOU SPRCHU
Možná vám přijde jako nejlepší řešení toho, jak se před spaním zchladit ledová sprcha. Odborníci však radí dát si namísto studené sprchy tu teplou. Proč? Pokud si dáte studenou sprchu, na chvíli se opravdu zchladíte, po několika minutách vám bude ale opět horko, tělo totiž bude na snížení teploty kůže reagovat tak, že se zahřeje. Lepšího výsledku tedy dosáhnete, pokud si před spaním dopřejete teplou sprchu o teplotě zhruba 33 ⁰C. I když se vám bude zpočátku zdát, že je vám ještě větší horko, po chvíli přijde žádoucí úleva.
POŘIĎTE SI KLIMATIZACI NEBO VĚTRÁK
V souvislosti s vysokými teplotami vás možná napadá pořídit si klimatizaci, která si s horkem v ložnici poradí. Jedná se však o poměrně vysokou investici a klimatizace nemusí dělat všem dobře. Levnější alternativou je větrák, ten však vždy nasměrujte tak, aby vám nemířil na obličej.
VYZKOUŠEJTE LEDOVÝ OBKLAD
Okamžitou úlevu vám může poskytnout i ledový obklad. Z mrazáku vytáhněte balíček s ledem, zabalte ho do utěrky a umístěte ho pod přikrývku. Ledový obklad můžete přiložit také na tělo, nejlepší ochlazení vám poskytne na pulsujících bodech těla, tedy na zápěstí, krku, na kotnících a na kolenou.
VYPNĚTE SVĚTLA A ELEKTRONIKU
Ve vysokých teplotách v ložnici vypněte všechny zdroje, které vyzařují teplo, tedy světla a také elektroniku. Vzhledem k tomu, že mobilní telefon vyzařuje modré světlo, jež může znesnadnit usínání, měli byste telefon odložit alespoň hodinu před spaním.
INVESTUJTE DO KVALITNÍ POSTELE A MATRACE
Může mít volba postele a matrace vliv na teplotu při spánku? Jednoznačně může. Vysoce kvalitní matrace jsou totiž skvěle prodyšné a velmi efektivně odvádějí tělesné teplo.
ZÁVĚR
Vyspat se dobře během horkých letních nocí může být někdy náročné, pokud však vyzkoušíte některý z našich tipů, dosáhnete žádoucího ochlazení.
Komentáře