Inspirace Matrace a rošty Zajímavosti

Jak se vyrovnat se změnou času?

Věděli jste, že střídání času může vést k podrážděnosti, únavě a nesoustředěnosti? Z průzkumů z loňských let vyšlo, že je pro zrušení střídání času 70 % Čechů. Minimálně do roku 2026 se nás však změna letního času na zimní bude týkat. Způsobuje i vám změna časů potíže? Poradíme vám, jak se se střádáním času vyrovnat.

PROČ SE STŘÍDÁ ČAS?

Položili jste si někdy otázku, proč se vlastně střídá letní a zimní čas? Jedním z hlavních důvodů střídání letního a zimního času bylo vyvážení délky dne a noci a také úspora energie, vzhledem k tomu, že lidé chodili spát o hodinu dříve. Z tohoto důvodu se také v Americe používá označení Daylight Save Time neboli světlo šetřící čas. Ke střídání časů poprvé došlo během první světové války, kdy letní čas zavedlo Rakousko-Uhersko. První pokusy o zrušení střídání času proběhly ve světě už na začátku 20. století, v Československu se každoroční změna letního a zimního času ustálila v roce 1979.

BLÍŽÍ SE KONEC STŘÍDÁNÍ ČASU?

O tom, zda se rozloučit se střídáním letního a zimního času se vedou dlouhé diskuze. V roce 2019, v reakci na veřejnou diskuzi, do které se zapojilo 4,6 milionů občanů EU, Evropská komise rozhodla o konci střídání času. Původně se měl čas naposledy měnit už v roce 2020, nakonec však došlo k odložení této změny až do roku 2026 vzhledem k tomu, že se evropské státy nerozhodly, zda si nechají letní, nebo zimní neboli standardní čas.

KDY NASTANE LETNÍ A ZIMNÍ ČAS V BUDOUCÍCH LETECH?

V roce 2022 nastal letní čas v noci 27. března a zimní čas v letošním roce nastane v noci 30. října. V roce 2023 nastane letní čas 26. března, zimní 30. října a v roce 2024 budeme přetáčet ručičky hodin na letní čas 31. března a na zimní 27. října.

JAKÝ VLIV MÁ STŘÍDÁNÍ ČASU NA KVALITU SPÁNKU?

Podle řady odborníků dnes z energetického hlediska změna času úsporu nepřináší. Časová změna dle expertů nevyhovuje ani zvířatům, která jsou zvyklá na určitý denní rytmus. V neposlední řadě může mít střídání času negativní dopad i na lidi, střídání časů totiž není pro lidský organismus přirozené, proto by jednotný čas po celý rok uvítali i lékaři. Střídání letního a zimního času podle nich narušuje zejména kvalitu spánku, z čehož plynou i další obtíže. Nevyspalý člověk se hůře soustředí, je vystavený většímu stresu a hrozí u něj vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

JAK SE SE ZMĚNOU ČASU VYROVNAT?

Někteří lidé změnu času nijak nepociťují, na některé má však výrazný vliv a změna času je může potrápit i na několik týdnů. Patříte k nim i vy? Pak vám přijdou vhod naše doporučení, díky kterým se se změnou času dokážete lépe vypořádat.

VSAĎTE NA PRAVIDELNÝ POHYB

Podle odborníků může lidem s adaptací na posunutí denního režimu pomoci dostatečná fyzická aktivita během dne. Je vědecky dokázané, že během rychlé chůze a běhu dochází k uvolňování serotoninu, který pozitivně ovlivňuje biologické hodiny.

DOPŘEJTE SVÉMU TĚLU SLUNCE

Dalším ověřeným způsobem, jak se vypořádat se změnou času, je slunce, které je cenným zdrojem potřebného vitamínu D. Pobyt na slunci tělu dodává energii a zlepšuje náladu. Každý den byste na slunci měli strávit alespoň deset minut a pravidelně také větrat v domě nebo bytě.

DODRŽUJTE PRAVIDELNÝ SPÁNKOVÝ REŽIM

Odborníci se shodují na tom, že je pro tělo ideální, abyste pravidelně chodili spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu také vstávali, a to i přes víkend. Aby se vám lépe usínalo, před spaním se nedívejte do obrazovek, které vyzařují modré světlo, nepijte nápoje obsahující kofein ani alkohol a v neposlední řadě investujte do kvalitní matrace, díky které předejdete bolestem zad.

NECHOĎTE SPÁT PŘES DEN

Jste zvyklí se čas od času prospat přes den? Zkuste se dennímu spánku vyhnout, i přesto, že jste unavení. Pokud totiž lákavému šlofíku podlehnete, narušíte si tím biorytmus a v noci se vám bude usínat mnohem hůře.

ZÁVĚR

Pokud má na vás přechod ze zimního času na letní a naopak negativní vliv, dodržujte naše doporučení. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejný čas, dopřejte si každý den pohyb na čerstvém vzduchu, vyhněte se před spaním nápojům s kofeinem, alkoholu, modrému světlu vyzařujícímu z obrazovek a spánku přes den. V neposlední řadě ke kvalitnějšímu spánku přispěje také kvalitní postel a matrace.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit