Možná už jste na našem blogu narazili na článek, jestli do ložnice patří rostliny, nebo ne. Jaká byla odpověď? Taková, že správně zvolené rostliny jsou v ložnici velmi přínosné. My se nyní podíváme na to, jaké rostliny se budou ve vaší ložnici nejen vyjímat, ale budou také prospěšné pro vaše zdraví.
NEJLEPŠÍ ROSTLINY PRO VAŠÍ LOŽNICI
V minulém článku s názvem Rostliny v ložnici? Ano, či ne? jsme představili několik rostlin, které jsou jako stvořené k tomu, abyste je měli ve své ložnici. Jednalo se o aloe vera, jasmín, levanduli, tchýnin jazyk, brambořík, africkou fialku a eukalyptus. Nyní se podíváme ještě na další vhodné rostliny do ložnice a přiblížíme si, jaké výhody jsou s nimi spojeny.
LOPATKOVEC
Výbornou volbou do ložnice je lopatkovec (Spathiphyllum). Jedná se o rostlinu pocházející z tropických pralesů Jižní Ameriky, která vzhledem svých bílých květů připomíná lilii. Tato květina je nejen krásná, ale ze studie NASA také vyšlo, že je tato rostlina schopná zbavit ložnici většiny škodlivých toxinu, jako je benzen a formaldehyd, a dokáže také zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, a to až o pět procent.
JAK SE O LOPATKOVEC STARAT?
Lopatkovec má rád slabé světlo, lopatkovec stačí zalévat jednou týdně, dejte si však pozor na to, abyste rostlinu nepřelili a ideálně ji zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou. Je třeba také dodat, že je lopatkovec jedovatý, takže ho umístěte mimo dosah dětí a zvířat.
BAMBUSOVÁ PALMA
Toxiny ze vzduchu, jako je xylen, oxid uhelnatý nebo formaldehyd, efektivně filtruje také bambusová palma, která bude navíc v ložnici skvěle vypadat.
CO OBNÁŠÍ PÉČE O BAMBUSOVOU PALMU?
Bambusová palma je nenáročná na údržbu, dává přednost nepřímému světlu před přímým sluncem a v době vegetace je třeba ji hojně zalévat a v zimě zálivku zmírnit.
TOULITKA
Krásnou pokojovou rostlinou, kterou charakterizují výrazné barvy i tvary, je toulitka neboli Anthurium. Tato rostlina účinně čistí vzduch v ložnici, odstraňuje ze vzduchu amoniak, formaldehyd a xylen – tedy nejběžnější toxiny v domácnosti, které mohou způsobovat alergické reakce a vést k srdečním obtížím.
PÉČE O TOULITKU
Další dobrou zprávou je, že je péče o toulitku velmi snadná. Rostlinu zalévejte pouze ve chvíli, kdy je půda suchá na dotek a chraňte ji před ostrým slunečním zářením.
ROZMARÝN
Chcete se po probuzení cítit plní energie? Pak pro vás bude tou pravou volbou rozmarýn, který se vyznačuje nezaměnitelnou vůní a má své využití i v kuchyni. V ložnici rozmarýn působí jako skvělý přírodní stimulant, který během dne zlepšuje pozornost a mobilizuje zdroje energie.
JAKOU PÉČI ROZMARÝN VYŽADUJE?
Rozmarýn vyžaduje alespoň šest hodin přímého slunečního záření, takže ho ideálně umístěte k oknu. Rozmarýn je třeba zalévat opatrně a dát si pozor na to, abyste rostlinku nepřelili. Ideální je také rozmarýn jednou za tři týdny přihnojovat roztokem tekutého hnojiva.
BŘEČŤAN POPÍNAVÝ
Trpíte onemocněním dýchacích cest? Pak by vaší pozornosti rozhodně neměl uniknout břečťan popínavý, který podle studie NASA může snížit výskyt plísní ve vzduchu až o neuvěřitelných 94 %.
PÉČE O BŘEČŤAN
Břečťan je ideální umístit blízko k oknu, ale ne přímo na slunce a pravidelně omývat listy rostliny, abyste z ní odstranili prach.
ZÁVĚR
Jak zvýšit kvalitu spánku? Odpovědí jsou kromě kvalitní matrace a postele rostliny, které se postarají o to, aby se vám během noci dobře dýchalo, a navíc se stanou krásnou dekorací vaší ložnice.
Komentáře