Inspirace Zajímavosti

Je možné spánkem bojovat proti stresu?

Zdravý spánek

Stres je často nazývaný jako jeden z největších nepřátel dnešní doby. A není také divu. Stres stojí za celou řadou civilizačních onemocnění a má prokazatelně negativní vliv na psychickou o fyzickou stránku lidí. Stres se bohužel v současnosti týká téměř každého z nás. Jak s ním bojovat? A má na stres vliv kvalitní spánek?

STRES A JEHO PŘÍČINY

Podle průzkumu společnosti Behavio se třetina Čechů cítí dlouhodobě pod velkým stresem. A nejčastější příčina stresu? Téměř 70 % dotázaných uvedlo jako spouštěč stresu své zaměstnání, mezi nejstresovější povolání pak patří práce pilota a také práce v korporátu. Čechy také podle psychologů velmi často stresují vztahy a nedostatek peněz a času.

CO VŠECHNO STRES ZPŮSOBUJE?

Dlouhotrvající stres má negativní mentální, emocionální a fyzické důsledky. Americká lékařská asociace dokonce zjistila, že je stres příčinou více než 60 % onemocnění. Stres může vést k bolestem hlavy, motání hlavy, bolestem zad, pocení, suchu v ústech, vyrážkám, střevním problémům, bolestem na hrudi, bušení srdce, slabosti a únavě, alergiím, stranění se společnosti i závislostem. Jedná se však jen o naprostý zlomek toho, jaký vliv na vaše tělo může stres mít.

JAK SE STRESU BRÁNIT?

Existuje řada způsobů a technik, jak se stresu bránit. Základem je zdravý životní styl, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu i dobré rodinné vztahy. Je také důležité naučit se dostat pod kontrolu fyzické příznaky stresu. Na internetu najdete řad technik, které vás naučí, jak zpomalit dýchání a uklidnit své myšlenky. Proti stresu můžete bojovat také tím, že se naučíte oddělovat soukromý a pracovní život, najdete si čas na odpočinek a na vlastní koníčky. Vyzkoušet můžete také oblíbenou jógu nebo meditaci. V neposlední řadě vám se stresem může významně pomoci kvalitní spánek.

SPÁNKEM PROTI STRESU

Souvislostí mezi dostatkem kvalitního spánku a stresem se zabývala celá řada vědeckých studií. Například studie Indonéské univerzity zjistila, že studenti, kteří nedostatečně spali, měli 4,7krát větší pravděpodobnost stresu než studenti, kteří si dopřávali kvalitní spánek. Stres a spánek se ovlivňují navzájem. Pokud je člověk ve stresu, působením hormonů je připravený k akci a je pro něj tedy velmi náročné usínat. Kvalitní spánek nemá samozřejmě vliv jen a pouze na stres, ale zlepšuje také imunitu a zvyšuje odolnost těla proti virům a bakteriím, podporuje paměť a efektivitu a předchází vzniku a rozvoji depresí.

CO MÁ VLIV NA KVALITNÍ SPÁNEK?

Možná se vám to zdá jako neřešitelný kolotoč. Jste ve stresu, ale nemůžete usnout, ale zároveň víte, že kvalitní spánek snižuje hladinu stresu. Jak tento zdánlivě neřešitelný problém vyřešit? Vyzkoušejte rady odborníků, díky kterým budete usínat lépe než kdy dříve. V první řadě vsaďte na pravidelnost, do postele byste měli vždy ulehat zhruba ve stejný čas. Důležitá je také teplota v ložnici, dobře vyvětraná místnost, ticho a tma. Před spaním můžete vyzkoušet dechové cvičení nebo meditaci. V neposlední řadě byste měli velkou pozornost věnovat posteli a matraci. Pokud vás ráno bolí záda a cítíte se celí rozlámaní, je čas pořídit si novou matraci, do které se vyplatí investovat.

Spánek prokazatelně bojuje proti stresu. Vydejte se na cestu za kvalitním, zdravým spánkem i vy.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit