Inspirace Novinky Zajímavosti

Jet lag a melatonin a jeho užívání

S jet lagem neboli pásmovou nemocí, která vzniká při cestování přes více časových pásem, se podle statistik setkalo více než 90 % cestujících letadlem, kteří cestovali na delší vzdálenost. Jaké příznaky má pásmová nemoc a jak vám od jejich nepříjemných příznaků může pomoci užívání melatoninu?

CO JE TO JET LAG?

Jak už jsme nastínili v úvodu, jet lag, známý také jako pásmová nemoc nebo nemoc z časového přesunu, označuje několik typických příznaků, jež se projeví po rychlém překonání časových pásem, ke kterému dochází při cestování letadlem. Většinou je nutné překonat dvě až pět časových pásem, aby se pásmová nemoc projevila. Platí, že čím vyšší časový posun nastane, tím je vyšší pravděpodobnost, že se jet lagu nevyhnete. Název jet lag, který pochází z angličtiny, v doslovném překladu znamená „tryskačové zpoždění“.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍZNAKY JET LAGU: ÚNAVA, NESPAVOST A BOLESTI HLAVY

Jet lag se nejčastěji projevuje únavou, nespavostí, nechutenstvím, bolestmi hlavy, dehydratací organismu a v některých případech i podrážděností, sníženou koncentrací nebo stresem. U někoho se dostaví pouze jeden z příznaků a někteří se potýkají s více příznaky najednou. Příznaky jsou obvykle horší, když z České republiky cestujete na východ, tedy do Asie a Indonésie, při cestách na západ bývají příznaky mírnější. Příznaky obvykle samy vymizí zhruba po 3 dnech.

JAK VÁM MŮŽE MELATONIN POMOCI PŘI JET LAGU

Nejnovější výzkumy prokázaly, že melatonin napomáhá ke spánku v době, kdy byste normálně neodpočívali, což je přínosné právě pro lidi, kteří zažívají jet lag. V současné době se tak melatonin běžně používá ke zmírnění příznaků jet lagu. A co že to vlastně ten melatonin je? Hormon, který se přirozeně tvoří v mozku a který je klíčový pro správný biorytmus spánku a bdění, proto se také často nazývá i jako hormon spánku. Jeho produkce závisí na světle, ve chvíli, kdy dojde ke ztlumení světla, jeho produkce se zvyšuje. Melatonin patří k doplňkům stravy, které je možné zakoupit bez lékařského předpisu. Užívá se jednak ke zmírnění příznaků jet lagu a jednak při potížích s usínáním.

JAK MELATONIN UŽÍVAT?

V případě, že se své biologické hodiny snažíte přenastavit na dřívější čas, tedy pokud cestujete na východ, měli byste užívat melatonin večer před spaním, dokud se nepřizpůsobíte času destinace, do které odlétáte. Pokud se naopak snažíte přenastavit své biologické hodiny na pozdější dobu, tedy v případě, že se chystáte na západ, melatonin byste měli užívat ráno. Dle odborníků je účinná již dávka 0,5 miligramů melatoninu, doporučená dávka je 1 miligram melatoninu. Pokud užíváte melatonin večer, měli byste ho brát 30 minut před plánovaným spánkem, případně se poradit s lékařem. Při používání melatoninu se vyhněte alkoholu a po užití dodržujte klidový režim, ideálně ulehněte do postele a vyhněte se kávě a čaji.

DALŠÍ DOPORUČENÍ ODBORNÍKŮ, JAK ZMÍRNIT PŘÍZNAKY JET LAGU

Bohužel neexistuje žádný stoprocentní postup, který vám před cestou zajistí, že se vám jet lag vyhne obloukem. Kromě užívání melatoninu, jenž prokazatelně příznivě ovlivňuje průběh pásmové nemoci, však můžete průběh zmírnit také dalšími způsoby. Jakými?

ADAPTUJTE SE JEŠTĚ PŘED ODLETEM

Na let se můžete připravit ještě před tím, než vůbec nasednete do letadla. Pokud cestujete na západ, několik dní před odletem choďte spát o hodinu nebo dvě později, než jste zvyklí. V případě, že cestujete na východ, choďte spát o hodinu nebo dvě později.

V LETADLE SE ZKUSTE VYSPAT A VYHNĚTE SE ALKOHOLU

Experti se shodují na tom, že lidé nejlépe snášejí lety, pokud se v letadle prospí a probudí se až v cílové destinaci. Abyste v letadle dokázali usnout, připravte si na cestu pohodlné a volné oblečení, teplé ponožky, polštářek, špunty do uší a masku na oči. Práškům na spaní se raději vyhněte, protože by mohly příznaky ještě zhoršit, vzít si však můžete zmíněný melatonin. Před tím, než v letadle ulehnete ke spánku, nedívejte se do obrazovek tabletů nebo mobilních telefonů a nepijte alkohol, kávu a čaj a nejezte příliš těžké nebo mastné jídlo. Naopak si však hlídejte dostatečný pitný režim.

PŘI PŘÍLETU DO CÍLOVÉ DESTINACE: PRVNÍ DEN RELAXUJTE

První den po příletu byste měli vyhradit odpočinku. Ideálně však nechoďte spát a zkuste vydržet vzhůru až do chvíle, kdy v cílové destinaci nastane noc. Pokud však přece jen budete příliš unavení, vyspěte se, ale maximálně na hodinu. Po příletu se běžte projít na čerstvý vzduch a na slunce a vyhněte se psychické a fyzické zátěži v prvních dnech po příletu. V noci si dopřejte dostatečný spánek, jehož kvalitu do značné míry ovlivňuje postel, matrace, teplota v pokoji a tma.

ZÁVĚR

I přesto, že neexistuje zaručený způsob, jak předejít pásmové nemoci, některá doporučení mohou zmírnit příznaky jet lagu. Velmi účinné je užívání melatoninu spolu se spánkem v letadle a relaxací v cílové destinaci.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit