Častou otázkou, která souvisí s kvalitou spánku, je, jaký polštář vybrat. Přijde vám, že je trh zahlcený polštáři nejrůznějších velikostí, tvrdostí a materiálů a jde vám z tak široké nabídky hlava kolem? Poradíme vám, které polštáře jsou podle slov odborníků těmi pravými pro vaše pohodlí a především pro vaše zdraví.
CO SE V TOMTO ČLÁNKU DOZVÍTE?
- Jakou zvolit velikost polštáře
- Jaká výška polštáře je ideální vzhledem k vaší poloze při usínání
- Jaký je rozdíl mezi klasickým, anatomickým, ortopedickým a zdravotním polštářem
- Jaké jsou klady a zápory náplní jednotlivých polštářů
MALÝ, NEBO VELKÝ?
Začněme tím nejjednodušším, a sice výběrem velikosti. Platí, že čím větší máte postel, tím byste měli mít také větší polštář. Toto pravidlo však neplatí pro všechny, výběru velikosti záleží především na vašich preferencích.
JE LIBO JEDEN, NEBO RADĚJI TŘI?
Stejné pravidlo platí i u počtu polštářů, někdo nedá dopustit na jeden jediný a jiný zase dává přednost několika polštářům, kterými si může podložit záda například při čtení knížky v posteli.
TLUSTÝ, NEBO TENKÝ?
Zásadní při výběru polštáře není ani tak velikost, jako jeho výška. Ta by se měla vybírat s ohledem na polohu, v níž nejčastěji spíte. O nejzdravějších polohách při spánku se více dočtete v tomto článku.
SPÁNEK NA BOKU
Usínáte pravidelně na boku? Pak vám bude vyhovovat vyšší polštář, který vyplní mezeru mezi krkem a hlavou.
SPÁNEK NA ZÁDECH A NA BŘIŠE
Je vaší oblíbenou polohou poloha na břiše nebo na zádech? V tomto případě zvolte nižší polštář, který zajistí vodorovnou polohu páteře a nebude zatěžovat váš krk.
KLASICKÝ, ZDRAVOTNÍ, ANATOMICKÝ NEBO ORTOPEDICKÝ?
Měli jste doteď za to, že mezi klasickým, zdravotním, ortopedickým a anatomickým polštářem není žádný rozdíl? Je. A my vám prozradíme, v čem.
KLASICKÝ POLŠTÁŘ
Nejoblíbenějším typem polštáře je stále asi klasika v podobě polštáře ve tvaru obdélníku, který je plněný polyesterem nebo peřím.
TIP: ZJISTĚTE, JESTLI JE ČAS POLŠTÁŘ VYHODIT
Máte doma polyesterový polštář a chcete zjistit, jestli už je ten pravý čas jej vyměnit? Můžete vyzkoušet jednoduchý test. Přeložte polštář na půl a položte na něj botu, pokud se pod tlakem boty polštář nepohne, měli byste se podívat po novém. Otestovat můžete také péřový polštář, a to tak, že jej také přeložíte na půl a vytlačíte z něj vzduch. Pokud se dokáže sám narovnat, měl by být v pořádku.
ZDRAVOTNÍ POLŠTÁŘ
Kdy může výrobce nazývat polštář zdravotním? Ve chvíli, kdy je klinicky hodnocený podle zákona o zdravotních prostředcích. Takovýto polštář by měl být označený písmeny CE, označení je zárukou toho, že výrobek splňuje požadavky všech platných směrnic.
ANATOMICKÝ POLŠTÁŘ
Anatomický polštář je tvarovaný podle lidského těla a pomáhá udržet optimální polohu hlavy, čímž má pozitivní vliv na krční páteř i na svalstvo. Anatomické polštáře slibují kvalitní spánek bez bolestí zad.
ORTOPEDICKÝ POLŠTÁŘ
Na rozdíl od zdravotního polštáře nemusí mít ortopedický polštář žádný certifikát a nevztahují se na něj směrnice ani normy. Tento polštář by měl předcházet problémům s páteří, ale jeho účinky nemusí být klinicky ověřeny.
TIP: NEKUPUJTE ZAJÍCE V PYTLI
Odborníci doporučují, abyste si polštář před tím, než si jej zakoupíte, alespoň na minutu vyzkoušeli, přičemž byste měli sledovat především polohu své krční páteře.
NÁPLŇ POLŠTÁŘE
Na co byste se měli při výběru polštáře jednoznačně zaměřit? Na jeho náplň, která udává to, jak se vám na něm bude spát a jakou oporu vašemu tělu dopřeje. Na trhu je k dostání hned několik možností.
PAMĚŤOVÁ PĚNA
Paměťová pěna, která je známá také jako líná pěna, se přizpůsobuje tvaru těla a snižuje tlakové body. Tento inovativní materiál vyvinuli vědci z NASA za účelem snížit tlak vyvíjený na těla kosmonautů ve vesmíru. Tato výplň je skvělou volbou pro ty, kteří často v noci mění polohu, je také vhodný pro osoby trpící bolestmi krční páteře. Za nevýhodu tohoto materiálu je možné považovat snad jen vyšší cenu.
PEŘÍ
Péřové polštáře jsou zárukou měkkosti a tepelného komfortu, takže dělají lidem službu především v zimních měsících. Výhodou je jejich poddajnost a dlouhá životnost. Nejsou však vhodné pro alergiky.
POLYESTEROVÁ VÝPLŇ
Co se týče polyesterových výplní, jsou vyhledávané především kvůli nižší ceně, skutečnosti, že dobře drží tvar a jsou vhodné pro alergiky. Nevýhodou je jejich nižší životnost.
Komentáře