Inspirace Postele Zajímavosti

Ložní prádlo na zimu. Jaké materiály zvolit?

Je dokázané, že kvalitu spánku ovlivňuje celá řada věcí a jednou z nich je bezesporu správný výběr ložního prádla. Ne všechny materiály prostěradla a povlečení jsou však vhodné do všech ročních období. Hledáte hřejivé ložní prádlo, které je jako stvořené do zimy? Pojďte se s námi podívat, jaké materiály vám dopřejí spánek jako v bavlnce.

VÝBĚR LOŽNÍHO PRÁDLA PODLE ROČNÍHO OBDOBÍ

Většina lidí má povlečení a prostěradel hned několik. V horkých letních dnech totiž oceníte lehké, jemné a chladivé povlečení a v zimě naopak to, do kterého se můžete zachumlat a které dobře odvádí vlhkost.

JAKÉ POVLEČENÍ ZVOLIT V ZIMĚ?

Jaké jsou nejlepší materiály do chladných, nejen zimních, měsíců? Na výběr máte hned několik možností. Velké oblibě se těší bavlna, len, flanel a také syntetické materiály v podobě mikrovlákna, mikroplyše a mikroflanelu.

BAVLNĚNÉ POVLEČENÍ

Bavlna už řadu let patří mezi nejoblíbeněji materiály, ze kterých se vyrábí ložní prádlo. A není také divu, jedná se o odolný přírodní materiál, který se vyznačuje výjimečnými vlastnostmi. Je příjemné na dotek, skvěle saje vlhkost a díky jeho termoregulačním vlastnostem ho oceníte nejen v zimě, ale také v létě. V horkých dnech totiž příjemně chladí a v zimě naopak zahřívá. Bavlněná povlečení se také vyznačují dlouhou životností.

NENÍ BAVLNĚNÉ POVLEČENÍ JAKO BAVLNĚNÉ POVLEČENÍ

Při výběru bavlněného povlečení nebo prostěradla si dejte velký pozor na kvalitu, ta se odvíjí především od délky použitých vláken. Platí, že čím jsou vlákna delší, tím je ložní prádlo příjemnější na dotek a také odolnější.

TIP: Povlečení Johann Malle

Luxusní bavlněná povlečení a prostěradla nabízí také česká značka Johann Malle. Prémiové povlečení je vyrobeno ze 100% bavlny a je dostupné ve sněhobílé nebo vanilkové barvě.

FLANELOVÉ POVLEČENÍ

Asi nejvíce vás v chladných měsících zahřeje flanelové povlečení, jehož velkou výhodou je, že ho nemusíte žehlit. Flanel je vyrobený z hustě česané bavlny s vyšší gramáží, která by měla být minimálně 160 g/m2.

LNĚNÉ POVLEČENÍ

Dalším oblíbeným přírodním materiálem pro výrobu povlečení je len. Také len v létě chladí a v zimě zahřívá, navíc velmi dobře propouští vzduch. Vyznačuje se také antibakteriálními vlastnostmi a dlouhou životností.

MIKROVLÁKNO, MIKROPLYŠ, MIKROFLANEL

Kromě povlečení vyrobeného z přírodního materiálu, můžete sáhnout také po tom, které je vyrobené z polyesteru. Velké oblibě se těší mikrovlákno, mikroplyš a mikroflanel. Mezi jejich hlavní výhody patří velmi příjemný povrch i odolnost proti roztočům. Nevýhodou však je, že více žmolkují a elektrizují. I v případě syntetických prostěradel a povlečení je důležité investovat do kvality.

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O POVLEČENÍ?

Ložní prádlo byste měli po zakoupení před prvním použitím vyprat minimálně na 40 °C. Díky vyprání nové povlečení příjemně změkne a navíc ho zbavíte případných nečistot. Povlečení a prostěradlo byste měli prát ideálně jednou za 14 dní. V horkých letních dnech nebo při nemoci by se mělo prádlo prát ještě častěji. Povlečení perte naruby, abyste zachovali jeho barvy. Jednotlivé materiály povlečení a prostěradel vyžadují rozdílnou péči, proto se vždy řiďte pokyny výrobce. Povlečení byste měli podle odborníků zcela obměnit jednou za 3 roky a nahradit ho novým.

JAKÉ BARVY A MOTIVY POVLEČENÍ ZVOLIT?

Přemýšlíte, jaká barva povlečení bude ve vaší ložnici vypadat nejlépe? Řiďte se zejména výmalbou pokoje. Krok vedle rozhodně neuděláte s univerzálními barvami v podobě oblíbené bílé, šedé nebo béžové. Pokud chcete do ložnice vnést zimní atmosféru, můžete sáhnout také po typických zimních motivech, ať už v podobě vloček nebo sobů.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit