Inspirace Novinky Zajímavosti

Modré světlo a nespavost

Proč ženy potřebují více spánku než muži?

V České republice se s nespavostí rok od roku potýká čím dál tím více lidí. Podle odborníků u nás nespavostí trpí neuvěřitelné dva miliony lidí. Dlouhodobý výpadek spánku může vést až k chronickému stresu, podrážděnosti nebo řadě nemocí. Základem je odhalit, co nespavost způsobuje. Jednou z častých příčin je modré světlo, které vychází například z LED žárovek  monitorů a smartphonů.

VLIV MODRÉHO SVĚTLA NA SPÁNEK

Většina odborné veřejnosti se shoduje na tom, že modré světlo snižuje kvalitu spánku. Je dokázané, že když budete večer vystaveni dlouhodobému působení modrého světla, bude se vám hůře usínat a spánek nebude tak kvalitní.

CO SE STANE, KDYŽ SE MODRÉMU SVĚTLU VYHNETE?

Pokud se večer modrému světlu vyhnete, začne se ve vašem těle vyplavovat melatonin. Jedná se o hormon, který dává tělu signál, že začíná noc a je čas jít spát. Okolo deváté hodiny se v našem těle melatonin začíná vyplavovat přirozeně, pokud ale před usnutím brouzdáme na internetu nebo pracujeme na počítači dlouho do noci, oddalujeme biologický začátek noci.

ODLOŽTE TABLETY A SMARTPHONY

Máte problémy s usínáním a spánkem i vy? Pak vyzkoušejte z ložnice odstranit všechny LED žárovky s modrým světlem, odložte tablety a smartphony daleko od postele a modrému světlu se vyvaruje zhruba 3 hodiny před tím, než půjdete spát. Před spaním se také vyhněte sledování televize a vyzkoušejte pravidlo 20-20-20. V čem toto pravidlo spočívá? Po 20 minutách práce na počítači se na 20 vteřin zadívejte na bod vzdálený 20 stop, tedy zhruba 6 metrů.

PŘIVÍTEJTE V LOŽNICI TMU

Jak už jsme nastínili, pro navození zdravého spánku je důležitý rozdíl mezi denním osvětlením a noční tmou. Ke kvalitnímu spánku vám kromě odložení zařízení, která vydávají modré světlo, pomohou také žaluzie nebo zatemňovací závěsy v ložnici, které v místnosti vytvoří tmu.

Chcete usínat snadněji než kdy dříve? Vyvarujte se před spaním modrému světlu z LED žárovek, tabletů, monitorů i smartphonů a spěte v naprosté tmě.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit