Inspirace Matrace a rošty Zajímavosti

Na co se zaměřit při výběru matrace pro osoby s nadváhou?

Kvalita spánku se promítá téměř do všech oblastí našeho života. Vzhledem k tomu, jak velký vliv má spánek na zdraví, měli bychom dělat vše proto, abychom se vyspali co nejlépe. Nezanedbatelný vliv na kvalitu spánku má správný výběr matrace, která by měla být přizpůsobená potřebám vašeho těla. Jakou matraci vybrat pro osoby s nadváhou?

PROČ JE VÝBĚR SPRÁVNÉ MATRACE DŮLEŽITÝ?

V posteli trávíme zásadní část života a klíčem ke kvalitnímu spánku je kvalitní matrace. Špatně zvolená matrace totiž může způsobovat řadu potíží v čele s bolestmi zad, krční páteře a hlavy a může také vést ke snížení kvality spánku. Lidé by tak rozhodně neměli na matraci šetřit, což obzvláště platí pro lidi s nadváhou. Při nadváze jsou totiž klouby nadměrně zatěžované, a proto je třeba matraci vybírat opravdu pečlivě.

JAKOU MATRACI VYBRAT PRO OSOBY S NADVÁHOU?

V případě výběru matrace pro osoby s nadváhou je klíčové zvolit matraci se správnou tvrdostí. Podle odborníků pro lidi s vyšší váhou není vhodná příliš měkká matrace, protože se do ní člověk zaboří a například při poloze na boku není možné udržet páteř v ose. Ideální také není příliš tvrdá matrace, i ona může způsobovat bolesti, zejména při poloze na boku, kdy člověk vystavuje klíčové klouby vysokému tlaku. Lidem s nadváhou tedy budou vyhovovat především středně tvrdé až tvrdé matrace. Tvrdost matrace by se měla odvíjet od polohy, ve které nejčastěji spíte a také osobních preferencí.

ZAMĚŘTE SE NA NOSNOST MATRACE

Kromě tvrdosti vybírejte matraci také podle její nosnosti. Při výběru myslete na to, že by nosnost matrace měla být vždy alespoň o 5 kg vyšší než je vaše hmotnost. Pokud byste zvolili matraci s nižší hmotností, pravděpodobně byste ji velmi rychle proleželi a museli pořídit novou. Standardně jsou k dostání matrace se zatížením 120, 130 nebo 150 kg, ale narazíte také na matrace, které jsou vhodné i pro osoby s hmotností 150 kg a více.

NEPODCEŇTE VOLBU MATERIÁLU MATRACE

Obecně platí, že mezi nejdůležitější parametry při výběru matrace patří tvrdost, rozměry, výška matrace, nosnost a v neposlední řadě materiál, ze kterého je vyrobena. Krok vedle rozhodně neuděláte, pokud se rozhodnete pro přírodní matraci, která bývá složená z několika vrstev. Přírodní matrace mohou obsahovat například bavlnu, koňské žíně, přírodní kaučuk, lněné rouno nebo kokos. Jejich výhodou je, že jsou prodyšné a neobsahují žádné dráždivé látky.

KOMFORT NAVÝŠÍ CHRÁNIČ MATRACE

Pokud chcete ještě zvýšit komfort během spánku, můžete k matraci přikoupit také chránič matrace, známý i pod názvy svrchní matrace nebo topper. Jak už název chránič matrace napovídá, je určený nejen k většímu pohodlí, ale chrání také matraci před poškozením nebo znečištěním a prodlužuje její životnost.

DŮLEŽITÝ JE I SPRÁVNÝ VÝBĚR POLŠTÁŘE

Abyste se ráno probouzeli bez bolestí krku a hlavy, je velmi důležitý i výběr správného polštáře, který udrží hlavu a krční páteř v ose. Pokud máte kvůli polštáři hlavu ve velkém záklonu, úklonu nebo předklonu, je na čase pořídit si nový polštář. Bolesti krční páteře totiž mohou podle fyzioterapeutů v budoucnu způsobovat kromě bolesti hlavy i závažnější zdravotní problémy.

JAK O MATRACI PEČOVAT A JAK ČASTO MATRACI MĚNIT

Pokud chcete, aby vám matrace sloužila co nejdéle, je třeba o ni správně pečovat. Jak? Řiďte se pokyny výrobce. Obecně platí, že byste měli čas od času matraci vysát, vyvětrat a otočit. Průměrná životnost matrace se pohybuje okolo 5 až 7 let, po uplynutí této doby, nebo v případě, že je matrace viditelně opotřebovaná, je třeba matraci vyměnit, vzhledem k tomu, že ztrácí své funkční a také hygienické vlastnosti.

ZÁVĚR

Výběr správné matrace je v případě lidí s nadváhou extrémně důležitý pro kvalitní spánek. Je třeba zvolit správnou tvrdost matrace, aby matrace tělu poskytovala dostatečnou oporu a také vybrat matraci s odpovídající nosností a ze správného materiálu. Ideální je matraci doplnit o svrchní matraci neboli topper, který matraci ochrání a zvýší komfort při spánku.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit