Inspirace Postele

Na co se zaměřit při výběru postele pro seniory?

Na co se zaměřit při výběru postele pro seniory?

Čeká vás výběr postele pro seniory? A víte, na co se zaměřit, aby se starším lidem do postele pohodlně ulehalo a dobře se jim vstávalo? Pojďme se společně podívat na to, co při výběru postele neopomenout a také na to, jaká matrace bude nejvíce starším lidem vyhovovat.

NA JAKÉ OTÁZKY NAJDETE V ČLÁNKU ODPOVĚĎ?

  • Jak se spánek mění ve stáří?
  • Jakou výšku postele zvolit?
  • Jaký materiál postele zvolit?
  • Jak vybrat ideální matraci?
  • Jaký rošt je ideální pro seniory?

SPÁNEK A STÁŘÍ

Doba, kterou starší lidé stráví spánkem, respektive v posteli, je zpravidla delší než u lidí ve středním věku, je to dáno častějším nočním probouzením způsobeným například bolestmi či dechovými potížemi. Zvyšuje se také doba usínání, potřeba spánku během noci mírně klesá, ale zato se zvyšuje potřeba spánku během dne. Nespavost ve stáří se dnes považuje za standard, je však nutné si uvědomit, že výrazně snižuje kvalitu života, a je proto nutné dělat vše pro to, aby byl spánek dostatečný a kvalitní. Prvním krokem je výběr kvalitní postele a matrace, která odpovídá požadavkům starších lidí.

VÝBĚR KVALITNÍ POSTELE

Při výběru postele je zcela zásadní její výška. Postel pro seniory by měla být vyšší než standardní postel a měla by se odvíjet od výšky postavy. Ideální je taková výška, kdy matrace sahá mezi kolena a pozadí, jedná se většinou o výšku mezi 55 a 65 cm. Jak přesně vybrat správnou výšku?

Ve chvíli, kdy bude vrchní hrana matrace sahat těsně pod zadek, stane se postel zárukou snadného ulehnutí do postele, při vstávání z ní však bude muset senior lehce sklouznout dolů. Pokud bude vrchní hrana matrace nižší, bude naopak pohodlnější vstávání, ale náročnější ulehání.

ODOLNOST A STABILITA

Postel pro seniory by měla být stabilní a odolná, aby se senior mohl bez obav opřít o bočnice. Je také vhodné zvolit postel bez ostrých hran, aby se senior nezranil.

MATERIÁL POSTELE

Co se týče materiálu postele, je vhodné vybrat takový, který jde jednoduše udržovat a umýt od nečistot, měl by být také zdravotně nezávadný. Ideální volbou jsou přírodní materiály. Postel by měla v neposlední řadě dobře dýchat, provětrávání zespodu je pro komfort a zdravý spánek nezbytné.

VÝBĚR MATRACE

Také matrace by měla odpovídat požadavkům seniorů s ohledem na jejich zdravotní stav. Ideální matrace je taková, která zajišťuje vhodné rozložení váhy těla a snížení tlaku na organismus. Obecně se doporučuje, aby byla matrace co nejvyšší a byla dostatečně prodyšná. Vhodné jsou matrace z přírodních materiálů, případně antidekubitní matrace, které zabraňují vzniku proleženin.

TVRDŠÍ VS. MĚKČÍ

Nevíte, jestli zvolit spíše tvrdší, nebo naopak měkčí matraci? Odborníci doporučují, že by matrace pro seniory měla být spíše tvrdší, protože neklade odpor při otáčení se během spánku a umožňuje seniorům využít opěrné body skeletu, tedy ramenní, bederní a kolenní kloub.

JAKÝ ROŠT VYBRAT?

Výběr matrace také nedílně souvisí s volbou roštu. Pokud zvolíte laťkový rošt, je ideální sáhnout po pružinové nebo tvrdé vyšší pěnové matraci. Lamelový rošt je správnou volbou v kombinaci s umělou pěnovou matrací.

TIP: POLOHOVATELNÝ ROŠT

Rošt, který potěší každého seniora? Rozhodně neuděláte krok vedle s polohovatelným roštem, který dokáže pomoci s bolestmi zad i zmírnit tvorbu křečových žil. Méně pohyblivé nebo ležící osoby ocení elektronicky polohovatelné rošty.

Chcete pomoci s výběrem kvalitní postele a matrace pro seniory? Rádi vám pomůžeme, neváhejte nás kontaktovat.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit