Zajímavosti

Návrat v čase aneb na čem lidé spali v minulosti

Na čem lidé spali v minulosti

Dnes si bez kvalitního spánku, který je nerozlučně spojený s prostornou a pohodlnou postelí a kvalitní matrací, nedovedeme život téměř představit. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak spali lidé v minulosti? Pojďme zapátrat v historii.

JAK SE SPALO V ANTICE?

V pravěku se lidé spokojili s kůží, ve starověku však už vsázeli na větší pohodlí. Odpočinek byl totiž nedílnou součástí jejich života. Zajímavé například je, že byli zvyklí polehávat na lůžku i během stolování. Lehátko, které se v Římě nazývalo lectus, bylo nejdůležitějším nábytkem starověké domácnosti. Jakou mělo podobu? Lůžka ze dřeva byla opatřena jedním nebo dvěma proti sobě umístěnými opěradly pro hlavu a byla zdobena slonovinou nebo malbami.

KDE SE VZALA POSTEL S NEBESY?

Zatímco chudší obyvatelé spali ve středověku na slaměné matraci, která je chránila od podlahy, bohatší lidé spali na postelích, které byly zdobené tkaninami a závěsnými textiliemi. V období gotiky disponovala lůžka čtyřmi soustruženými sloupky v bocích a kolem dokola byl umístěný baldachýn, který utvářel uzavřený prostor a zabraňoval úniku tepla. Některé postele měly také takzvaný strop, který mohl spícího člověka chránit před hmyzem padajícím z dřevěných stropů.

BAROKNÍ POSTELE JAKO SYMBOL OKÁZALOSTI

Období baroka je spojené s honosnými a draze zdobenými postelemi s velkým množstvím textilií. Takováto lůžka dokonce sloužila jako příjímací síň, kam za majitelem postele docházely návštěvy.

19. STOLETÍ A OHÝBÁNÍ DŘEVA

V 19. století se postele opět dočkaly nové podoby díky tomu, že řezbářství přineslo ohýbání dřeva. Zatímco lůžka venkovských lidí zůstávala jednoduchá, lůžka bohatších lidí byla bohatě zdobená. Takovéto postele byly mnohdy nejdražším kusem nábytku v domě a dědily se z generace na generaci. V této době se také rozšířily postele s úložnými prostory, které šetřily místo v místnostech.

Přemýšleli jste také někdy nad tím, proč byla dříve lůžka tak malá? Velkost postelí byla daná nejen menším vzrůstem jejich majitelů, ale také skutečností, že lidé často spali téměř vsedě s obrovským množstvím polštářů pod zády.

GEJŠI A SPÁNEK

Spánek by měl být bezesporu spojovaný s pohodlím. To však neplatilo pro gejši, jež spaly s hlavou podepřenou speciálním dřevěným podhlavníkem, který se nazývá takamakura. Díky spánku na tomto podhlavníku vydržel složitý účes gejšám i měsíc. V případě, že se chtěly v noci přetočit na bok, musely se probudit, zvednout a přetočit se tak, aby účes nezničily. Tento způsob spánku se mnohdy učily i měsíce. Okolo podpěrky se také tradičně sypala rýže, která je nutila nechat hlavu na podpěrce. V případě, že by do ní ulehly, musely by zrníčka složitě vyndávat z navoskovaného účesu.

Umíte si představit, že byste spali jako lidé v minulosti na kůžích, či matracích ze slámy, nebo nedáte dopustit na kvalitní spánek, který vám zajistí moderní luxusní postel a matrace?

Komentáře

Mohlo by se vám líbit