Inspirace Matrace a rošty Zajímavosti

Podle čeho vybrat matraci pro děti?

Děti mají větší potřebu spánku než dospělí a dostatek kvalitního spánku je nezbytný pro jejich zdravý vývoj. Proto je extrémně důležité pečlivě vybírat matraci, na které děti stráví velkou část svého dne. Dnes narazíte na řadu matrací určených pro děti. Jak mezi nimi vybrat tu pravou?

JAK DLOUHO DĚTI V PRŮMĚRU SPÍ?

Děti na rozdíl od dospělých spí na etapy, proto by měly spát i přes den. Spánkový rytmus je u každého dítěte individuální, obecně však platí, že se od prvních měsíců potřeba spánku zkracuje. Zatímco novorozenci mohou prospat i 20 hodin denně, ve druhém měsíci se jedná zhruba o 16 až 18 hodin denně. V jednom roce se už rytmus spánku začíná podobat spánku u starších dětí a dospělých, v jednom roce děti prospí cca 13 hodin denně, ve třech letech se v průměru jedná o 12 hodin denně.

TIPY PRO KVALITNÍ SPÁNEK DĚTÍ

U dětí je velmi důležité, aby si zvykly na pravidelný režim, od malička je dobré budovat uspávací rituály. Dítě by mělo vždy ideálně usínat na stejném místě, maximálně ve dvou místnostech. V místnosti, kde dítě spí, by mělo být ticho a tma a postýlka by neměla stát v průvanu. V postýlce by měla být kvalitní matrace, do roka dítě nepotřebuje žádný polštář.

PROČ JE VÝBĚR SPRÁVNÉ MATRACE PRO DĚTI DŮLEŽITÝ?

Výběr správné matrace je u dětí ještě důležitější než u dospělých. Pokud totiž vyberete nevhodnou matraci, špatná matrace může podle fyzioterapeutů dítěti způsobit problémy s páteří na celý život. Je důležité, aby byla páteř i krk dítěte dostatečně podepřená a udržovaná v neutrální poloze. Matrace proto tělu musí poskytovat dostatečnou oporu. Pokud matraci zvolíte správně, můžete v budoucnu předejít skolióze páteře a dalším ortopedickým obtížím.

JAKOU MATRACI VYBRAT PRO DĚTI?

Nyní už se dostáváme k tomu, na co se zaměřit při výběru matrace pro děti. V první řadě je třeba říci, že by se měl výběr odvíjet od věku dítěte. Novorozené děti mají totiž jiné nároky na matraci než starší děti nebo dospívající. Obecně platí, že mezi nejdůležitější parametry při výběru patří rozměr matrace, její tvrdost, tloušťka a materiál, ze kterého je vyrobena.

Rozměry dětské matrace

Při volbě rozměrů matrace berte v potaz výšku a věk dítěte. V případě malých dětí, které spí v dětské postýlce, je extrémně důležité, aby matrace vyplňovala celou plochu postýlky a aby mezi šprušlemi a matrací nevznikl volný prostor, do kterého by si miminko mohlo zaklínit nožičku nebo ruku. Pro děti ve veku 3 až 4 let můžete zvolit klasickou velikost matrace s rozměry 90 x 200 cm, tyto rozměry jsou vhodné i pro teenagery, kterým můžete pořídit také velkou postel s matrací s rozměry 180 x 200 cm.

Tvrdost matrace pro děti

V případě volby tvrdosti matrace platí, že do dětských postýlek patří spíše tvrdší matrace, které podporují správný vývoj páteře. Rozhodně se vyhněte příliš měkkým matracím, do kterých by se mohlo tělíčko dítěte zabořit, a dítěti by mohla matrace způsobit problémy s dýcháním. Tvrdší matrace navíc snižují riziko náhlého úmrtí kojence.

Tloušťka matrace

U dětské matrace je velmi důležité, aby se neprohýbala. Minimální tloušťka matrace by proto měla být 7 centimetrů. Ideální je však zvolit matraci, která má 10 centimetrů a více. Matraci můžete doplnit také chráničem na matrace neboli svrchní matrací, která hlavní matraci uchrání před poškozením a ušpiněním.

Materiál matrace pro děti

V neposlední řadě je třeba vzít v potaz materiál matrace, z něhož je matrace pro děti vyrobena. Dětská matrace musí být dostatečně prodyšná, aby mohla odvádět vlhkost a předešlo se vzniku plísní. Na trhu jsou dostupné matrace vyrobené hned z několika materiálů. Setkáte se například se studenou pěnou, latexem, PUR pěnou nebo matracemi vyrobenými z čistě přírodních materiálů. Výhodou přírodních matrací je, že neobsahují žádné umělé, dráždivé látky, vynikají skvělou prodyšností a mají ortopedické vlastnosti.

TIP: Dětská matrace Alergik značky Johann Malle

Na míru potřebám dětí byla vytvořena dětská matrace Alergik značky Johann Malle, která při výrobě matrací využívá dlouholeté znalosti potřeb těla při spánku. Tato prémiová matrace pro děti je ručně vyrobena výhradně z přírodních materiálů s využitím tradičních postupů. Vzhledem k tomu, že na výrobu matrace byly použity jen přírodní materiály, je velmi prodyšná a vhodná i pro alergiky. Na výběr jsou dvě tvrdosti – medium a hard. Matrace s tvrdostí medium je vyrobena z bavlny, přírodního kaučuku a kokosu a matrace s tvrdostí hard z bavlny a kokosu.

Výběr matrace pro děti rozhodně nepodceňte, špatně zvolená matrace v dětství může vést k problémům se zády, které mohou přetrvávat po zbytek života. Při výběru dětské matrace se zaměřte zejména na rozměry, tvrdost, výšku matrace a materiál, z něhož je matrace vyrobena.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit