Zajímavosti

Proč ženy potřebují více spánku než muži?

Proč ženy potřebují více spánku než muži?

Možná jste se s tímto scénářem už někdy sami setkali. Muž je již od časných ranních hodin na nohou a žena je stále v posteli. A ne a ne ji z ní dostat. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč ženy potřebují spát déle než muži? Vědecké studie přinesly odpověď i na tuto otázku. A my se o ni s vámi podělíme.

PRŮMĚRNÁ DOBA SPÁNKU

Ideální doba spánku je osm hodin. Pravda, nebo mýtus? Odborníci upozorňují, že se nejedná o univerzální pravidlo. Doporučená doba spánku se totiž mění s věkem. Například malé děti by měly prospat zhruba dvě třetiny dne, seniorům naopak stačí i o deset hodin méně. Ideální doba spánku u dospělých se pohybuje mezi 7 až 9 hodinami, i toto číslo je však velmi individuální.

VĚDĚLI JSTE?

Nedostatek spánku je údajně jedním z častých důvodů rozvodu, takže byste jej rozhodně neměli podcenit. Uděláte tak něco pro své zdraví i rodinnou spokojenost.

JEŠTĚ 20 MINUT, PROSÍM!

A nyní už se dostáváme k tomu, proč ženy potřebují spát déle. Odpověď nám přinesli vědci ze Severní Karolíny, kteří potvrzují to, že žena dokáže zvládnout více věcí najednou. Že to pro vás není žádná novinka? Možná jste ale netušili, že právě extrémní nasazení mozku má za následek potřebu delšího slastného snění v peřinách. I mozek se totiž potřebuje odreagovat a připravit se na další den. Ženy tak v průměru potřebují zhruba o 20 minut spánku více než muži.

DOPŘÁT SI SPÁNEK = MYSLET NA SVÉ ZDRAVÍ

O tom, jak je spánek důležitý, asi už dnes nikdo nepochybuje. Vědecké studie však také upozorňují na skutečnost, že méně odpočinku má výraznější dopad na zdraví u žen než u mužů. Nedostatek spánku může vést ke kardiovaskulárním nemocem i ke vzniku depresí.

Kolik hodin denně strávíte spánkem vy? Spíte déle než váš partner? Napište nám do komentářů.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit