Inspirace Zajímavosti

Rady pro maminky, jak uspat miminko

Možná to znáte i vy. Je pozdě večer, miminko pláče a ne a ne usnout. Že máte pocit, že jste vyzkoušela už skoro všechno, ale nic nepomáhá? Máme pro vás hned několik tipů a rad odborníků i maminek, které bojovaly s tím samým jako vy.

PROČ MIMINKO NESPÍ?

Maminky si často pokládají otázku, proč právě jejich miminko nechce spát. Odpověď na tuto otázku však není jednoznačná. Nespavost se týká až třetiny dětí a nejčastěji se vyskytuje u kojenců. Mezi hlavní příznaky nespavosti patří dlouhé usínání a opakované noční buzení a předčasné ranní probouzení. Mezi příčiny nespavosti nejčastěji patří nevhodný nebo nevyhovující denní režim, užívání léků nebo hlad. V případě, že problémy přetrvávají, vždy se poraďte s pediatrem.

ZPÍVEJTE MIMINKU UŽ V TĚHOTENSTVÍ

Skvělou radou pro maminky, které teprve miminko čekají, je příprava na spánek už v těhotenství. Četné vědecké výzkumy totiž zjistily, že děti v bříšku vnímají různé zvuky a poznají i hlas mámy a táty, který je velmi uklidňuje. Svému děťátku tak pravidelně můžete zpívat ukolébavku, pravděpodobně bude totiž miminko uklidňovat i po narození.

BEZPEČÍ V MÁMINĚ NÁRUČÍ

Lékaři i samotné maminky se shodují na tom, že miminko často pláče, protože potřebuje cítit mámu. Možná jste i vy sama zjistila, že miminko nejlépe usíná právě ve vašem náručí. Mnoho maminek nedá dopustit na šátek na nošení dětí, do kterého dítě zabalí, mají volné ruce a můžou se věnovat jiným činnostem.

KVALITNÍ MATRACE

Stejně jako spánek dospělých i spánek dětí do velké míry ovlivňuje to, kde miminko spí a na čem spí. Rozhodně proto neváhejte investovat do kvalitní dětské matrace, která přispěje k lepšímu spánku. Co se týče spaní v postýlce, mnoho dětí má problém usínat v otevřeném prostoru, protože se necítí v bezpečí. Až budete tedy miminko ukládat do postýlky, položte ho tak, aby se dotýkalo bočního ochranného mantinelu. Maminky také radí, dát si postýlku k posteli a mít u dítěte nataženou ruku, protože se miminko v blízkosti maminky cítí klidněji.

TIP: Dětská matrace Alergik

Souhlasíte s tím, že to nejlepší pochází z přírody? A z ryze přírodních materiálů je také vyrobena dětská matrace Alergik české značky Johann Malle, která je odolná, všestranná a vhodná i pro alergiky.

NEZAPOMÍNEJTE NA SEBE

Ne nadarmo se říká, že miminko pozná, že jste ve stresu a začne být neklidné také. Spokojená a uvolněná maminka je požehnáním pro celou rodinu. Pokud tedy cítíte, že je toho na vás moc a kolotoč práce a péče o miminko, které nechce spinkat, nezvládáte, naordinujte si volno. Nebojte se požádat o pomoc své blízké a vyhradit si čas jen a pouze pro sebe. Napusťte si vanu, zapalte svíčky a dejte si něco dobrého nebo si třeba jen dopřejte čas v posteli, který věnujete nicnedělání.

ŘÁD I RITUÁLY JSOU DŮLEŽITÉ

I malé děti potřebují mít řád, je proto důležité zavést pevnou dobu spánku i místo spánku. Důležité jsou také rituály před spaním, díky kterým později vzniká návyk. Mezi nejoblíbenější rituály patří čtení pohádek nebo zpívání ukolébavek. Jak už jsme ostatně nastínili výše, miminka hlas maminky uklidňuje.

TICHO, NEBO HLUK?

Před spaním je dobré nastolit klidový, ničím nerušený režim. Pokud chcete, aby miminko rychle usnulo, vyvarujte se nejen hluku, ale také ostrého světla. Je však nutné říct, že některým dětem při spaní hluk naopak vyhovuje. Pokud jste tedy vše vyzkoušeli, ale nic nezabírá, můžete také otestovat, zda vašemu miminku nevyhovují takzvané bílé šumy neboli monotónní zvuky, které se opakují. Mezi tyto zvuky patří například déšť nebo zvuk vysavače a pračky. Není samozřejmě hned nutné mít celou noc puštěnou pračku nebo vysavač. Na trhu jsou totiž k dostání hračky do postýlky, které tyto zvuky přehrávají.

Na závěr přidáváme jeden osvědčený rodinný tip. Vyzkoušejte i vy textilní houpací vak takzvaný hojdavák, který některé maminky v diskuzích dokonce označují za nejlepší vynález na světě. Tato textilní kolébka se jednoduše zavěsí a je prokázané, že houpavý pohyb miminko uklidňuje a uspává.

Co pomáhá vám při uspávání vašeho miminka? Podělte se o tipy a rady s ostatními maminkami.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit