Zajímavosti

Rostliny v ložnici? Ano, či ne?

Rostliny v ložnici? Ano, či ne?

V dnešní uspěchané době se stává kvalitní spánek prioritou číslo jedna. A lidé čím dál tím více přemýšlejí o tom, jak kvalitu spánku vylepšit a probouzet se plni energie. Odpovědí mohou být živé rostliny, které podle studií prokazatelně odčerpávají škodlivé látky z ovzduší ložnice. Jakým rostlinám byste měli dát zelenou a kterým byste se měli naopak vyvarovat? Poradíme vám.

JAKÁ JSOU POZITIVA ROSTLIN V LOŽNICI?

Studie NASA potvrdila slova botaniků, kteří považují rostliny v domácnosti za učiněný balzám na duši. Podle výsledků studie dokáží rostliny absorbovat nejrůznější chemikálie, čistí vzduch v místnosti a pomáhají předcházet nachlazením a alergiím. V bytech pak také řeší problémy se suchým vzduchem, který zvlhčují.

ROSTLINY V LOŽNICI PODLE FENG SHUI

Snažíte se zařídit domácnost podle Feng Shui? Pak vás jistě zajímá, co čínské učení radí ohledně rostlin. Odborníci tvrdí, že jsou rostliny v bytě symbolem dětství, rozbřesku, kreativity a dynamiky a radí, že by se to s nimi nemělo přehánět. Několik rostlin v ložnici vás však dokáže potěšit a inspirovat.

NECHTE LOŽNICI VYKVÉST

Zajímá vás, jaký dopad budou mít rostliny ve vaší ložnici na kvalitu spánku? Otestujte je. Některé rostliny zlepšují vzduch, jiné mají antibakteriální účinky a další dokáží zklidnit vaše tělo. Pojďme se podívat na ty, kterým byste měli dát podle odborníků rozhodně šanci.

ALOE VERA

O pozitivních účincích aloe vera, ke kterým patří ošetřování ran nebo léčba akné, jste již jistě slyšeli. Mezi jednu z nejlepších vlastností této rostliny patří také skutečnost, že funguje jako dokonalá čistička vzduchu, po celou noc uvolňuje kyslík.

JASMÍN

Jasmín vyniká nejen svou nádhernou vůní, ale je také ceněný pro své uklidňující vlastnosti, které jsou velmi žádané během spánku. Studie potvrdily, že uvolňování jasmínu mělo významný vliv na zlepšení kvality spánku i na snížení pohybu během noci.

LEVANDULE

Také levandule je ceněná pro své zklidňující účinky. Levandulové esenciální oleje patří k těm, které jsou během spánku nejvyhledávanější. Více o vůních v ložnici se dočtete v článku “Jak mohou vůně ovlivnit kvalitu spánku“.

TCHÝNIN JAZYK

Tuto užitečnou rostlinu zařadila NASA na seznam 10 nejlepších rostlin, které filtrují vzduch. A přednost této rostliny oproti jiným? Tchýnin jazyk čistí vzduch nejen v noci, ale také přes den. Můžete se tak spolehnout na dokonale čistý vzduch v jakoukoliv dobu.

BRAMBOŘÍK

Pokud nasloucháte osvědčením babským radám a chcete si užívat příjemné sny, měli byste svou ložnici vyzdobit bramboříkem, který údajně odhání špatné sny.

AFRICKÁ FIALKA

Tato rostlina je v ložnici ceněná nejen díky krásnému vzhledu a decentní vůni, ale také chlupatým listům, na které se usazuje prach ze vzduchu.

EUKALYPTUS

Dokonalá rostlina do ložnice pro astmatiky? Eukalyptus, jehož silice působí antibakteriálně. Oceníte ho také při onemocněních horních cest dýchacích.

JAKÝM ROSTLINÁM SE VYVAROVAT?

V první řadě by v ložnici neměly mít místo příliš aromatické květiny, mezi které patří například hyacint nebo gardénie. Jejich silné aroma může způsobovat bolesti hlavy. Podle odborníků byste se měli vyhnout také suchým a uvadlým rostlinám, které představují mrtvou energii a mohou vás ve spánku energeticky vysávat. A co rostliny s pichlavými a ostrými listy? Věří se, že tyto rostliny mají ochrannou moc, ale zklidňují sexuální potřeby. Chuť na sex údajně snižuje také orchidej, která v přírodě ubírá sílu rostlinám a v domácnosti lidem.

Jaké rostliny máte v ložnici vy? Napište nám do komentářů.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit