Inspirace

Spánek a bolesti zad. Jak jim předcházet?

Spánek a bolesti zad

Také se vám někdy stává, že se ráno probudíte a cítíte se celí rozlámaní a bez energie i přesto, že jste si dopřáli vydatný a dlouhý spánek? Pokud každé ráno trpíte bolestmi zad, je ten správný čas udělat něco pro své tělo a zdraví. Nekvalitní spánek je totiž přímou cestou ke ztrátě koncentrace, poruchám paměti a ke zvýšené stresové zátěži. Přinášíme vám hned několik rad, jak se po ránu probouzet odpočatí a jak vyškrtnout slova „bolest zad“ ze svého slovníku.

ZVOLTE NEJLEPŠÍ POLOHU PRO SVÁ ZÁDA

Lékaři se shodují na tom, že právě poloha těla při spánku má významný vliv na bolesti zad. Pojďme si představit 3 polohy, za které vám vaše tělo poděkuje.

SPÁNEK NA BOKU

Podle výzkumu, který byl zveřejněný v časopise Internet Journal of Allied Sciences and Practise, je poloha na boku ideální pro prevenci bolesti zad. Tato poloha je nejlepší pro páteř, protože je pro ni přirozená. Měli byste však mít natažené nohy, pozice do klubíčka naopak páteři neprospívá.

SPÁNEK NA ZÁDECH

Další ideální polohou pro páteř a krk je spánek na zádech. Ten však nevyhovuje všem lidem. Statistiky ukazují, že na zádech spí pouze 8 % lidí. Nevýhodou této polohy je, že může vést k chrápání a také se nedoporučuje těhotným ženám po prvním trimestru.

POLOHA „HVĚZDICE“

Polohou „hvězdice“ se nazývá poloha, při níž máte paže nad nebo za hlavou a roztažené nohy. Tato pozice však není doporučená opět v případě, že bojujete s chrápáním. Vyhnout by se jí měly dle lékařů také těhotné ženy.

JAKÉ POLOZE SE VYHNOUT?

Experti na spánek se naopak shodují na tom, že byste se měli vyhnout poloze na břiše. Vzhledem k tomu, že u této pozice musíte mít hlavu vytočenou na jednu stranu, páteř vám za ni nepoděkuje.

POLŠTÁŘ. ANO, NEBO NE?

Na internetu se dočtete o tom, že je ideální vůbec žádný polštář nemít. Je to však pravda? Odborníci tento mýtus vyvracejí a dodávají, že krční páteř potřebuje oporu. A jaký polštář zvolit? Neměl by být ani příliš nízký ani příliš vysoký. Hlava nesmí být při spánku ve velkém záklonu, úklonu ani předklonu. Ideální volbou je anatomicky tvarovaný polštář, který zajišťuje podporu krku.

KVALITNÍ MATRACE? PRIORITA ČÍSLO JEDNA

Pokud mluvíme o bolesti zad během spánku, neměli bychom zapomenout zmínit matraci. Právě ona má totiž na bolest zad zásadní vliv. Nevhodná matrace páteři neposkytuje dostatečnou oporu. Spíte na staré a proleželé matraci? Pak je ten pravý čas investovat do nové. A věřte, že se vám tato investice několikanásobně vrátí na zdraví.

ZVOLIT TVRDOU, NEBO MĚKKOU?

Při výběru matrace se setkáte se zásadní volbou. A sice, jestli zvolit tvrdou, nebo měkkou matraci. Podle lékařů je tento výběr velmi individuální. Měli byste se řídit především svým pocitem. Před nákupem byste měli matraci otestovat na vlastní kůži, je také dobré si na matraci vyzkoušet polohy, ve kterých jste zvyklí spát. Pokud se na matraci propadáte, je příliš měkká. A jaká je ideální tvrdost pro správnou polohu páteře? Doporučené jsou středně tvrdé a tvrdší matrace.

TIP: MATRACE Z PŘÍRODNÍHO MATERIÁLU

Chcete se každou noc vyspat, jak se říká, jako v bavlnce? Pak vsaďte na luxusní matraci z ryze přírodních materiálů, kterou si vy i vaše tělo zamilujete. Jaké jsou přednosti přírodních materiálů, ke kterým se řadí kokosové vlákno, koňské žíně, přírodní kaučuk nebo bavlna? Umožní vám být v těsném kontaktu s přírodou, a navíc omezují alergie, předcházejí kožním problémům, bolestem zad a ulevují lidem s nadváhou. Jsou také ideální volbou pro seniory a malé děti.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit