Inspirace Zajímavosti

Učení a spánek: Jak spolu souvisí?

Je lepší se před důležitou zkouškou, jak se říká, biflovat celou noc a nezamhouřit ani na chvíli oko, nebo raději odložit učení a dopřát si kvalitní spánek? V tomto článku se podíváme na zoubek procesu učení a přiblížíme si, proč je kvalitní spánek pro učení tak zásadní. Podělíme se s vámi taky o několik tipů, jak se před zkouškovým obdobím dobře vyspat.

DOSTATEK SPÁNKU = EFEKTIVNĚJŠÍ UČENÍ

Odborníci přicházejí s důležitou zprávou pro všechny studenty. Jak zní? Okrádat se v době zkouškového období o spánek je ta největší chyba, kterou můžete udělat.

POTVRZENO VĚDECKÝMI STUDIEMI

Řada studií totiž prokázala, že kvalita spánku má významný dopad na učení a na paměť. Výzkumy naznačují, že spánek napomáhá k efektivnějšímu učení hned dvěma způsoby. Zaprvé platí, že nedostatečně vyspalá osoba nemůže zaměřovat svou pozornost optimálně, z čehož vyplývá, že se nemůže učit efektivně. Za druhé je dokázáno, že má spánek pozitivní vliv na paměť, jež je nezbytná pro učení nových informací.

SPÁNKEM K DOBRÉMU VÝSLEDKU

„Učení ve spánku – to není nic nového. Tak tomu bylo vždy, pokud se pamatuji na svá školní léta.“ Peter Sellers, anglický herec (1925–1980) Co je na tomto citátu pravdy? Více než by se možná mohlo na první pohled zdát. Ve spánku se totiž ukládají vzpomínky z minulého dne do dlouhodobé paměti. Znamená to tedy, že se prohlubují znalosti, které jste se poctivě učili.

CO KDYŽ NEMŮŽETE PŘED ZKOUŠKAMI USNOUT?

Nyní už víte, že to nejlepší, co pro sebe můžete před zkouškou udělat, je se pořádně vyspat. Co ale dělat ve chvíli, kdy vám hlavou běží tisíce věcí souvisejících se zkouškou, a vy nemůžete usnout? Rady expertů spočívají v dodržování zaběhlého spánkového režimu i správné životosprávě, ve zkouškovém období byste se měli zříci především tučného jídla a alkoholu. Odborníci se také shodují na tom, že byste si neměli brát učení do postele.

NĚKOLIK DALŠÍCH UŽITEČNÝCH TIPŮ

  • Zacvičte si před spaním jógu
  • Ani ve zkouškovém období nezapomínejte na pravidelný pohyb, denně cvičte minimálně 20 minut
  • Před usnutím se nedívejte do telefonu ani na televizi
  • Na chvíli si čtěte nebo kreslete

RADA NA ZÁVĚR: PŘEDPOKLADEM KVALITNÍHO SPÁNKU JE KVALITNÍ POSTEL

Efektivní učení nedílně souvisí s dostatečným spánkem. A dostatečný spánek, jehož výsledkem je blahodárný odpočinek, je zase nedílně spojený s kvalitní postelí. Pokud se tedy chcete na zkoušky opravdu dobře připravit, věnujte pozornost také tomu, na čem spíte.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit