Zajímavosti

Víte, proč se nám zdají sny?

Vstupte s námi do magického světa snů, který nás nikdy nepřestane fascinovat, a poodhalte jeho tajemství. Zdají se vám také každou noc barvité sny a přemýšlíte nad tím, proč? My nad tím přemýšleli taky, a proto jsme se rozhodli tuto záhadu objasnit. Tak se pohodlně usaďte a pusťte se do čtení. Třeba tento článek změní váš pohled na sny.

MALÝ ÚVOD DO SVĚTA SNŮ

Myslíte si, že patříte k těm, kterým se sny nezdají? Možná vás překvapí, že se sny zdají úplně všem lidem a že má průměrný člověk asi 1500 snů za rok. Sněním strávíme v průměru celých šest let života a naprostou většinu snů zapomeneme.

A PROČ SE NÁM SNY ZDAJÍ?

Psychologové se na tom, proč se nám sny zdají, zatím ještě neshodli. Pracují však hned s několika teoriemi. My vám nyní představíme čtyři nejčastější.

TEORIE SIGMUNDA FREUDA

Sigmund Freud, jeden z nejslavnějších zakladatelů moderní psychologie a psychiatrie, přišel s teorií, že sny poodkrývají nevědomé bezděčné myšlenky, přání nebo touhy. Chcete se o této teorii dozvědět více? Pak si přečtěte jeho knihu Výklad snů.

TEORIE CARLA JUNGA

Známý psycholog Carl Jung představil podobnou teorii. Věřil, že sny fungují jako kompenzace za události, které se odehrávají v běžném životě. Pokud tedy člověk každodenně zažívá těžké chvíle, může zažívat naprosto báječné sny tak, aby nepropadnul naprostému zoufalství.

VYŘEŠTE PROBLÉMY PŘES NOC

Sny nám podle některých odborníků pomáhají k tomu, abychom se poprali s každodenními problémy. Snění upevňuje a organizuje vzpomínky, které mohou být nápomocné při řešení problémů. Není proto na škodu se na řešení problémů připravit tak, že se jednoduše kvalitně vyspíte.

SNY JAKO LÉK NA PAMĚŤ

Zaznamenali jste to, že většina vašich snů obsahuje události a příhody, které jste nedávno zažili? Tyto sny mohou být podle vědců způsobem, jak mozek zpracovává vědomé a podvědomé stimuly, které během dne zažijete. Sněním tyto vzpomínky upevní a mozek má prostor pro regeneraci a osvěžení.

A CO NOČNÍ MŮRY?

Vzbudili jste se někdy v noci celí zpocení s bušícím srdcem kvůli nočním můrám? Vědci přišli na to, že má noční můry 5,1 % lidí minimálně jednou za týden a že častěji vznikají u žen. Podle odborníků se s nočními můrami častěji setkávají neurotici a lidé s genetickou zátěží. Na vině je nejčastěji stres, nadbytek kávy a nedostatek spánku. Mezi nejčastější noční můry patří pád z velké výšky následovaný pronásledováním, ochrnutím a pozdním příchodem na zkoušku.

S jakou teorií o tom, proč vlastně sníme, se ztotožňujete vy? A zdají se vám někdy noční můry? Čeho se týkají?

Komentáře

Mohlo by se vám líbit