Inspirace Novinky Zajímavosti

Vliv spánku na imunitní systém

Je nesporným faktem, že má kvalita spánku zásadní vliv na naše zdraví. Vědecké studie se shodují na tom, že nedostatek spánku oslabuje imunitu. A lidé s oslabenou imunitou jsou prokazatelně náchylnější k virovým onemocněním, mezi které patří i dnes tolik skloňovaný koronavirus. Pojďme si říci více o dopadu spánku na imunitní systém a představit několik tipů, díky kterým bude i váš spánek kvalitnější.

SPÁNEK A IMUNITA

Spánek je časem, kdy se tělo regeneruje. Když však tělu tento drahocenný čas relaxace nedopřejeme, nedostatek spánku povede ke zhoršení pozornosti a myšlení. Při dlouhodobém nedostatku spánku dochází k oslabení imunitního systému. V případě nákazy tělo nemá dost síly na to, aby se nemoci bránilo. Spojitost spánku a náchylnosti k nemocem potvrdila nedávná studie, jíž se účastnilo 164 mužů a žen. Tato skupina lidí byla vystavena viru chřipky, ne všichni však onemocněli. Účastníci, kteří spali méně, než 6 hodin denně měli 4,2krát vyšší pravděpodobnost, že onemocní. Riziko nákazy bylo ještě vyšší u lidí, kteří spali méně než 5 hodin.

KVALITNÍ SPÁNEK = RYCHLEJŠÍ ZOTAVENÍ Z NEMOCI

Množství spánku kromě náchylnosti k nemocem ovlivňuje i to, jak rychle se dokážeme z nemoci vyléčit. Během spánku totiž imunitní systém uvolňuje proteiny, které jsou známé jako cytokiny. Některé z nich podporují hlubší spánek a produkce jiných se zvyšuje, když se v těle objeví infekce. Nedostatek spánku produkci všech cytokinů snižuje a tělu chybí protilátky. Opravdu tak platí, že je nejlepší nemoc vyležet nebo v ideálním případě prospat.

KOLIK HODIN SPÁNKU SI DOPŘÁT?

Ptáte se, kolik hodin spánku denně váš imunitní systém potřebuje k tomu, aby fungoval tak, jak má? Délka je individuální, u dospělých se však v průměru pohybuje mezi 7 až 8 hodinami, pokud však budete spát déle než 10 hodin, můžou se dostavit potíže s nespavostí.

JAK IMUNITU POSÍLIT?

Existuje řada způsobů, jak můžete imunitu posílit. Imunitě prospívají pravidelné procházky i zdravý životní styl. Ve vašem jídelníčku by se měla objevit červená paprika, která obsahuje velké množství vitamínu C, citrusy, česnek, poctivý vývar, brokolice, špenát a také bílý jogurt. Velkou pozornost byste měli samozřejmě věnovat i spánku. Jak zlepšit jeho kvalitu?

JAK ZLEPŠIT KVALITU SPÁNKU?

Jak se prospat k lepší imunitě? Zaměřte se na kvalitu spánku a následujte tipy odborníků. Jaké? Každý den byste měli do postele ulehat a vstávat ve stejný čas, pokud spíte během dne, dopřejte si spánek v maximální délce 30 až 45 minut. Před spaním v místnosti dobře vyvětrejte, teplota v pokoji by se měla pohybovat okolo 18 až 20 stupňů Celsia. Před spaním byste neměli pít alkohol, jíst a kouřit a spánku také neprospívá surfování na telefonu. Spánek vám může samozřejmě také významně zlepšit kvalitní posel a matrace.

INVESTICE DO POSTELE A MATRACE SE VYPLATÍ

Výběr postele by měl být stejně pečlivý jako výběr nového auta. Přeci jen v posteli strávíme velkou část svého života. Totéž samozřejmě platí také o matraci, díky které se můžete po probuzení cítit jako znovuzrození. Matraci byste měli vybírat nejen podle rozměru a tvrdosti, ale také podle materiálu, z něhož je vyrobena. Mezi nejkvalitnější matrace patří ty, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů.

TIP: Postele Johann Malle

Kontinentální postele Johann Malle jsou synonymem luxusu. Postele ručně vyrobené z nejkvalitnějších materiálů jsou vytvořeny na míru každému zákazníkovi. Designové kontinentální postele, propojující krásný vzhled a maximální komfort, vznikají v České republice.

TIP: Matrace Johann Malle

Bolí vás po ránu záda? Pak byste měli popřemýšlet nad tím, jestli není čas pořídit si novou, kvalitní matraci. Matrace české značky Johann Malle jsou vyrobeny z přírodních materiálů, ke kterým patří koňské žíně, kokosová vlákna nebo 100% bavlna. Jsou navrženy tak, aby vám zajistily maximální komfort.

Pečujte o svou imunitu, jež vás chrání před nemocemi. Dopřejte si kvalitní spánek, za který vám váš imunitní systém poděkuje.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit