Je nesporným faktem, že má kvalita spánku zásadní vliv na naše zdraví. Vědecké studie se shodují na tom, že nedostatek spánku oslabuje imunitu. A lidé s oslabenou imunitou jsou prokazatelně náchylnější k virovým onemocněním, mezi které patří i dnes tolik skloňovaný koronavirus. Pojďme si říci více o dopadu spánku na imunitní systém a představit několik tipů, díky kterým bude i váš spánek kvalitnější.
SPÁNEK A IMUNITA
Spánek je časem, kdy se tělo regeneruje. Když však tělu tento drahocenný čas relaxace nedopřejeme, nedostatek spánku povede ke zhoršení pozornosti a myšlení. Při dlouhodobém nedostatku spánku dochází k oslabení imunitního systému. V případě nákazy tělo nemá dost síly na to, aby se nemoci bránilo. Spojitost spánku a náchylnosti k nemocem potvrdila nedávná studie, jíž se účastnilo 164 mužů a žen. Tato skupina lidí byla vystavena viru chřipky, ne všichni však onemocněli. Účastníci, kteří spali méně, než 6 hodin denně měli 4,2krát vyšší pravděpodobnost, že onemocní. Riziko nákazy bylo ještě vyšší u lidí, kteří spali méně než 5 hodin.
KVALITNÍ SPÁNEK = RYCHLEJŠÍ ZOTAVENÍ Z NEMOCI
Množství spánku kromě náchylnosti k nemocem ovlivňuje i to, jak rychle se dokážeme z nemoci vyléčit. Během spánku totiž imunitní systém uvolňuje proteiny, které jsou známé jako cytokiny. Některé z nich podporují hlubší spánek a produkce jiných se zvyšuje, když se v těle objeví infekce. Nedostatek spánku produkci všech cytokinů snižuje a tělu chybí protilátky. Opravdu tak platí, že je nejlepší nemoc vyležet nebo v ideálním případě prospat.
KOLIK HODIN SPÁNKU SI DOPŘÁT?
Ptáte se, kolik hodin spánku denně váš imunitní systém potřebuje k tomu, aby fungoval tak, jak má? Délka je individuální, u dospělých se však v průměru pohybuje mezi 7 až 8 hodinami, pokud však budete spát déle než 10 hodin, můžou se dostavit potíže s nespavostí.
JAK IMUNITU POSÍLIT?
Existuje řada způsobů, jak můžete imunitu posílit. Imunitě prospívají pravidelné procházky i zdravý životní styl. Ve vašem jídelníčku by se měla objevit červená paprika, která obsahuje velké množství vitamínu C, citrusy, česnek, poctivý vývar, brokolice, špenát a také bílý jogurt. Velkou pozornost byste měli samozřejmě věnovat i spánku. Jak zlepšit jeho kvalitu?
JAK ZLEPŠIT KVALITU SPÁNKU?
Jak se prospat k lepší imunitě? Zaměřte se na kvalitu spánku a následujte tipy odborníků. Jaké? Každý den byste měli do postele ulehat a vstávat ve stejný čas, pokud spíte během dne, dopřejte si spánek v maximální délce 30 až 45 minut. Před spaním v místnosti dobře vyvětrejte, teplota v pokoji by se měla pohybovat okolo 18 až 20 stupňů Celsia. Před spaním byste neměli pít alkohol, jíst a kouřit a spánku také neprospívá surfování na telefonu. Spánek vám může samozřejmě také významně zlepšit kvalitní posel a matrace.
INVESTICE DO POSTELE A MATRACE SE VYPLATÍ
Výběr postele by měl být stejně pečlivý jako výběr nového auta. Přeci jen v posteli strávíme velkou část svého života. Totéž samozřejmě platí také o matraci, díky které se můžete po probuzení cítit jako znovuzrození. Matraci byste měli vybírat nejen podle rozměru a tvrdosti, ale také podle materiálu, z něhož je vyrobena. Mezi nejkvalitnější matrace patří ty, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů.
TIP: Postele Johann Malle
Kontinentální postele Johann Malle jsou synonymem luxusu. Postele ručně vyrobené z nejkvalitnějších materiálů jsou vytvořeny na míru každému zákazníkovi. Designové kontinentální postele, propojující krásný vzhled a maximální komfort, vznikají v České republice.
TIP: Matrace Johann Malle
Bolí vás po ránu záda? Pak byste měli popřemýšlet nad tím, jestli není čas pořídit si novou, kvalitní matraci. Matrace české značky Johann Malle jsou vyrobeny z přírodních materiálů, ke kterým patří koňské žíně, kokosová vlákna nebo 100% bavlna. Jsou navrženy tak, aby vám zajistily maximální komfort.
Pečujte o svou imunitu, jež vás chrání před nemocemi. Dopřejte si kvalitní spánek, za který vám váš imunitní systém poděkuje.
Komentáře