Zajímavosti

Vše, co jste chtěli vědět o spánku a letním a zimním čase

Letní a zimní čas je v poslední době často skloňovaným tématem. Zajímá vás, jaký má časový posun vliv na kvalitu spánku a tím pádem i na kvalitu života? Ponořte se do tohoto článku a zjistěte odpověď na vše, co vám v souvislosti s tímto tématem přišlo na mysl.

ZAJÍMAVOSTI O ZMĚNĚ ČASU

Poprvé se o výhodách zavedení letního času zmínil už Benjamin Franklin v roce 1784, který podotknul, že by lidé mohli lépe využívat denní světlo a chodit dříve spát a dříve vstávat. Poprvé byl však letní čas zavedený až 14. dubna 1916 ve Švédsku. A kdy že dorazil až k nám? Jen o několik dní později, tedy 30. dubna 1916. Letní čas se nyní používá především v Evropě a Severní Americe.

JAK JSOU NA TOM LIDÉ SE ZMĚNOU ČASU?

Věděli jste, že se v anketě, do které se zapojilo neuvěřitelných 5 milionů Evropanů, vyjádřila většina respondentů pro zrušení střídání časů? Zachovat změnu letního a zimního času chtělo pouze 16 % z hlasujících. Jaký je váš názor?

STŘÍDÁNÍ LETNÍHO A ZIMNÍHO ČASU A ROK 2021

Konec se střídáním letního a zimního času měl nastat už v letošním roce. To se ale nestihlo a nově se má podle Evropské unie zrušit v roce 2021. Členské země EU si musí do té doby vybrat, jaký z časů si zachovají.

A CO NA ZMĚNU ŘÍKÁ TĚLO?

Chodíte spát a vstáváte vždy v určitý čas? Podle odborníků je pravidelný spánkový režim pro tělo nesmírně důležitý a při přechodu na zimní čas si tělo musí naprogramovat své vnitřní hodiny. To však za jediný den nezvládne, a člověk tak v průměru potřebuje celý týden na to, aby si tělo na změnu zvyklo. V tomto týdnu tak může docházet k potížím v podobě bolestí hlavy, únavy, nervozity, poruch spánku a trávících problémů.

JAK POTÍŽÍM PŘEDEJÍT?

Ideální radou je vzít si v tomto týdnu dovolenou, pokud ale nemůžete, vsaďte na zdravou stravu a dostatek pohybu, uvidíte, že tělo se se změnou vypořádá rychleji.

Jaký máte názor na střídání letního a zimního času vy? Napište nám do komentářů.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit