Zajímavosti

Vše, co potřebujete vědět o JET LAG

Vše, co potřebujete vědět o JET LAG

Návštěva dálných exotických zemí nebo dovolená v New Yorku. Cestovatelské cíle, které jsou spojené s novými a nezapomenutelnými zážitky. Cestování do vzdálených míst se ale pojí i s něčím méně příjemným. Řeč je o takzvané pásmové nemoci, která se také nazývá jako jet lag. Chystáte se na cestu a chcete si ji maximálně užít a předejít únavě? Přinášíme vám hned několik tipů, jak jet lag překonat.

CO JE TO JET LAG?

Jak už jsme nastínili výše, jet lag je takzvaná pásmová nemoc, která se projevuje po rychlém překonání několika časových pásem letadlem. Mezi projevy jet lagu patří vyčerpanost, únava, bolest hlavy, žaludeční potíže, dehydratace organismu, dezorientace a v neposlední řadě nespavost. Studie dokazují, že se s jet lagem setkalo celých 93 % cestujících, kteří překonávali velké vzdálenosti. Jak se stát jedním ze 7 % šťastných cestujících? Vyzkoušejte naše tipy.

ZAMĚŘENO NA JÍDELNÍČEK

Zkuste upravit svůj jídelníček několik dnů před plánovaným odletem. Odborníci doporučují snídaně a obědy bohaté na bílkoviny a lehké a snadno stravitelné večeře. Vyvarovat byste se měli naopak nadměrnému pití kávy a omezit byste ji měli především ve večerních hodinách.

VSTÁVAT A CVIČIT

Před nástupem do letadla je dobré si zacvičit, protahovat byste se měli také pravidelně v letadle pomocí jednoduchých cviků. Cviky na protažení nohou a rukou je dobré provádět alespoň jednou za hodinu. Nezapomínejte také občas vstát a projít se uličkou letadla, předejdete tím případným otokům.

SPÁNEK V LETADLE? ANO!

Další rada se týká spánku. Před samotným odletem byste měli jít spát o hodinu dříve nebo později, než jste zvyklí, v závislosti na směru, kterým poletíte. Pokud se chystáte na západ, jděte si lehnout o hodinu později, pokud na východ, dopřejte si spánek naopak o hodinu dříve. Hodina je dostačující, a to bez ohledu na to, kolik časových pásem překročíte. Zkuste také usnout co nejdříve v letadle. Pokus se vám to však nepodaří, nenuťte se do spánku a raději se podřiďte potřebám svého těla.

NA POHODLÍ ZÁLEŽÍ

Je před vámi dlouhá cesta, je proto více než důležité obléknout se tak, abyste se cítili co nejpohodlněji. Oděv by měl být volný a prodyšný. Krok vedle neuděláte, pokud zvolíte oblečení z přírodních materiálů, ideální volbou je bezešvé spodní prádlo.

RADA: CO V LETADLE OCENÍTE?

Nezapomeňte si do příruční tašky sbalit špunty do uší, masku na oči, teplé, pohodlné ponožky a teplou deku. Jistě vám tento „balíček první pomoci do letadla“ přijde vhod.

HYDRATACE? NA PRVNÍM MÍSTĚ

Pravidelný pitný režim je bezesporu důležitý. A v případě cestování to platí dvojnásob. Je totiž dokázané, že snížení tlaku vzduchu v letadle přispívá k dehydrataci. Rozhodně byste při cestě letadlem měli zapomenout na alkohol, kávu i čaj, tedy nápoje, které odvodňují organismus. Pravidelně své tělo zásobujte čistou neperlivou vodou.

CO NAOPAK NEZABÍRÁ?

Na internetu se setkáte s celou řadou rad, jak se bránit jet lagu, nebo případně únavě, která je následkem pásmové nemoci. Vybrali jsme nejčastější rady, kterým byste se však měli podle názoru odborníků vyhnout obloukem.

V první řadě se jedná o pití alkoholu a kávy. Jak už jsme naznačili výše, pití těchto nápojů není cestou k bdělosti a překypující energii, ale naopak k dehydrataci. Zapomenout byste měli také na sledování filmů a seriálů během letu. Důvod? Modré světlo na displeji narušuje tvorbu přirozeného spánkového hormonu melatoninu, který je nezbytný pro kvalitní spánek. Tablety a telefony proto raději na chvíli odložte a vezměte do ruky knihu. V neposlední řadě byste se měli vyhnout práškům na spaní, které zhoršují nespavost a rozhodí celé tělo.

Bojovali jste někdy sami s pásmovou nemocí? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit