Inspirace Matrace a rošty Zajímavosti

VYBÍRÁTE MATRACI PRO SENIORY? NA CO SE ZAMĚŘIT?

Kvalitní spánek je důležitý v každém věku, což platí i pro seniory, pro které je dostatek spánků velmi důležitý vzhledem k tomu, že posiluje imunitní systém, pomáhá obnovovat poškozené buňky a přispívá k lepší koncentraci. Na kvalitu spánku má do značné míry vliv matrace. Jakou matraci tedy vybrat pro lidi ve vyšším věku?

SPÁNEK U SENIORŮ: JEHO KVALITA S VĚKEM KLESÁ

S vyšším věkem se mění kvalita spánku i délka spánku. Většina zdravých dospělých lidí má potřebu spát v rozmezí od 7,5 do 9 hodin. Podle studií však starším zdravým lidem stačí zhruba o 1,5 hodiny méně spánku než mladším lidem. V průměru senioři spí 7,5 hodin. S přibývajícím věkem se také snižuje podíl hlubokých stádií spánku a u většiny lidí starších 80 let se tento spánek nevyskytuje vůbec. V důsledku stárnutí se také snižuje produkce melatoninu, který je nazývaný jako spánkový hormon. Nedostatek melatoninu může u seniorů vést k nespavosti.

PROBLÉMY SE SPÁNKEM U SENIORŮ

S nespavostí bojuje vysoké procento seniorů, mezi příčiny nespavosti ve stáří patří zejména bolest, stres, užívání léků nebo nesprávné stravovací návyky. Kromě nespavosti se mohou senioři potýkat i s nekvalitním spánkem, neklidem končetin nebo častým nočním probouzením, které může být spojeno s poruchami močové soustavy.

CO MŮŽE POMOCI K LEPŠÍMU SPÁNKU VE VYŠŠÍM VĚKU?

Pokud senioři bojují se spánkem, je nejdříve třeba odhalit příčiny nespavosti. V některých případech je nespavost způsobena tím, že člověk spí během dne a v noci nepotřebuje tolik hodin spánku, v tomto případě většinou stačí upravit své spací návyky. Je také třeba dodržovat správnou spánkovou hygienu, tedy chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu a spát v tichu, tmě a dobře vyvětrané místnosti. Před spaním by se měli senioři vyhnout pití nápojů s obsahem kofeinu a těžkým a příliš mastným jídlům. Nezbytným předpokladem pro kvalitní spánek je i správný výběr matrace.

NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU MATRACE PRO SENIORY?

Výběr matrace pro osoby v důchodovém věku by se měl odvíjet od několika parametrů. Jakých? Zaměřte se zejména na rozměry a výšku matrace, tvrdost matrace a materiál, ze kterého je vyrobena.

ROZMĚRY A VÝŠKA MATRACE

Co se týče rozměrů matrace, aby se seniorům pohodlně spalo, měla by být alespoň o 20 centimetrů delší než je výška osoby, která bude na posteli spát a minimální šířka by měla být 90 cm. Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 cm, koupit však můžete i matraci s prodlouženou délkou nebo větší šířkou. V případě seniorů je obzvlášť důležitá výška matrace. Platí, že čím je matrace vyšší, tím lépe. Dostatečně vysoká matrace totiž usnadňuje vstávání a ulehání do postele.

TVRDOST MATRACE

Požadavky těla při spánku se během života mění. Proto může lidem ve stáří vyhovovat jiná tvrdost matrace než v nižším věku. Tvrdost matrace by se měla odvíjet od hmotnosti člověka a polohy, ve které nejčastěji spí. Senioři většinou preferují měkčí matrace, které zabraňují přílišnému tlaku na tělo. Pokud je však senior zvyklý spát na zádech, je vhodnější tvrdší matrace. Starší lidé by se měli vyhnout příliš tvrdé matraci, vzhledem k tomu, že jsou lidé ve vyšším věku citlivější a tvrdá matrace je může tlačit a zhoršovat bolesti kloubů a svalů.

MATERIÁL MATRACE

Co se týče materiálu matrace, je klíčové, aby byla matrace dostatečně prodyšná. Ve stáří je pokožka náchylnější k podráždění a ve vyšším věku mohou vznikat alergie, proto je vhodné zvolit matraci, která je přizpůsobená požadavkům alergiků. Antialergenními vlastnostmi a skvělou prodyšností se mohou pochlubit například přírodní matrace, které jsou vyrobeny čistě z přírodních materiálů.

TIP: Matrace Dream značka Johann Malle

Matrace, která odpovídá požadavkům lidského těla a pomáhá předcházet bolestem zad a krční páteře? Ručně vyrobená matrace Dream, která vzniká v české dílně a je vyrobená z ryze přírodních materiálů. Luxusní matrace je dostupná ve třech tuhostech – soft, medium a hard a na její výrobu se používá například bavlna, koňské žíně, přírodní kaučuk nebo lněné rouno. Každá vrstva matrace plní svůj účel a dohromady zajišťují komfortní spánek.

ZÁVĚR

Vybíráte matraci pro seniory? V tom případě jejímu výběru věnujte dostatečnou pozornost, protože matrace může výrazně ovlivnit kvalitu spánku a pro zdraví seniorů je kvalitní spánek nezbytný. Výběr matrace pro osoby ve vyšším věku by se měl odvíjet zejména od materiálu matrace, tuhosti a rozměrů a výšky matrace.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit