Inspirace Matrace a rošty Postele

Vybíráte postel pro děti? Na co se při výběru zaměřit?

Vybíráte postel pro děti? Na co se při výběru zaměřit?

Kvalitní spánek je pro děti, stejně jako pro dospělé, naprosto zásadní. Odrostly vaše děti klasické dětské postýlce? Pak nastal ten správný čas porozhlédnout se po posteli, která se stane součástí dětského pokojíčku. Na jaké parametry se při výběru zaměřit a na co si dát pozor? Díky našemu průvodci světem dětských postelí se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Kvalitní spánek je pro děti, stejně jako pro dospělé, naprosto zásadní. Odrostly vaše děti klasické dětské postýlce? Pak nastal ten správný čas porozhlédnout se po posteli, která se stane součástí dětského pokojíčku. Na jaké parametry se při výběru zaměřit a na co si dát pozor? Díky našemu průvodci světem dětských postelí se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

ROZMĚR POSTELE

Prvním aspektem, nad kterým byste se měli zamyslet, je rozměr postele. Na trhu jsou k dostání malé dětské postele s nejčastějšími rozměry 70 x 140 cm a 70 x 160 cm. Tyto postele většinou nabízí řadu krásných dětských motivů a nezabírají v pokojíčku příliš mnoho místa. Jejich nevýhodou však zůstává omezená nosnost, mnohdy nízká kvalita a menší výběr matrací.

Při výběru se setkáte také s rostoucími postelemi, které jsou určeny dětem od 3 až do 18 let. Tyto postele v obvyklé šířce 80 cm je možné rozšířit z délky 140 cm na délku 170 cm a následně až na 200 cm. Opět se však dá za nevýhodu považovat menší výběr kvalitních matrací.

TIP: POSTEL PRO DOSPĚLÉ? ANO!

Odborníci souhlasí s tím, že vzhledem k tomu, že dítě rychle roste, není od věci rovnou pořídit klasickou postel pro dospělé. Ve chvíli, kdy sáhnete po opravdu kvalitní posteli, může dětem vydržet až do dospělosti.

DRUH POSTELE

Co se týče druhů postelí, je výběr opravdu rozmanitý. Jaký druh vybrat, aby vyhovoval malým dětem i teenagerům?

JEDNOLŮŽKO

Jednolůžko je ideální volbou pro menší děti i teenagery. Zatímco dětské postele často nabízí šířku 70 a 80 cm, u jednolůžka pro větší děti volte šířku od 90 cm až po 120 cm, která jim zajistí pohodlí. V současné době jsou také velmi oblíbené postele s rozměrem 100 x 200 cm.

DVOJLŮŽKO

Přespávají u vás často kamarádi vašich dětí? Není od věci zvolit dvojlůžko, které je velmi praktické. Klasické dvojlůžko má standardně rozměr 160 x 200 cm. Existují však také takzvaná studentská dvojlůžka se šířkou 140 cm, která se však hodí jen na občasné přespání ve dvou.

PATROVÁ POSTEL

Patrové postele jsou častou volbou v případě, že v pokojíčku spí dva sourozenci. Předností těchto postelí je bezesporu to, že nezabírají příliš mnoho místa. Je však důležité myslet na to, že v horní části postele by kvůli bezpečnosti neměly spát děti mladší šesti let. Volbou patrové postele také nenadchnete studující potomky.

TIP: ČELO A BOČNICE

Součástí postele pro děti by mělo být také čelo, které je chrání od stěny, a navíc je krásným designovým prvkem. V případě menších dětí vsaďte také na bočnice, které brání pádu z postele.

MATERIÁL POSTELE

Jaký materiál postele zvolit? Otázka, která je jednou z nejzásadnějších. Správný výběr materiálu totiž ovlivňuje životnost postele i kvalitu spánku dětí. Základem je, aby byl materiál pevný, odolný a nevyžadoval náročnou údržbu.

PLAST A LAMINO

Součástí některých dětských postelí je plast a lamino, které se vyznačují nižší cenou. Nevýhodou plastu a lamina je však nižší životnost a rozporuplné zdravotní vlivy. Postelím z plastu a lamina je tedy lepší se vyvarovat.

KOVOVÁ POSTEL

Další možností je volba kovové postele, která nabízí odolnost a dlouhou životnost. Nevýhodu je však mnohdy její studený vzhled, díky němuž může působit dětský pokojíček neútulným dojmem.

ČALOUNĚNÉ POSTELE

Velmi oblíbené jsou čalouněné postele, které nabízejí celou řadu designů. U levnějších modelů se však můžou objevit problémy s hygienou, náročnou údržbou a špatným odvětráváním. Pokud tedy stojíte o čalouněnou postel, volte kvalitní postel značky, která se na tyto problémy zaměřila a vyřešila je.

POSTEL Z MASIVU

Dlouhá životnost, odolnost, snadná údržba a zdravotní nezávadnost. To jsou přednosti postelí z masivu, které vám v dětském pokojíčku udělají velkou službu.

ROŠT A MATRACE

Všichni odborníci se shodnou na tom, že je při výběru postele pro děti zcela zásadní rošt a matrace. Pro děti je vyhovující pevný dřevěný rošt, lamelový rošt i polohovací rošt, který oceníte především ve chvíli, kdy je dítě nemocné. A matrace? Měla by být uzpůsobena potřebám dětského těla. Zásadní je správná podpěra páteře i výběr materiálů. Mezi ty nejlepší matrace patří ty z přírodních materiálů, které jsou odolné, mají dlouhou životnost a jsou vhodné i pro alergiky.

ZAMĚŘENO NA BEZPEČNOST

Investice do kvality se u postelí pro děti rozhodně vyplatí. Postel by měla být odolná a její povrch by neměl obsahovat žádné ostré hrany, o které by se dítě mohlo poranit.

VĚTRÁNÍ POSTELE

Základním předpokladem pro kvalitní a zdravý spánek je dobře větraná postel. Ve chvíli, kdy není postel dobře odvětrávaná, přímo se hemží roztoči a mikroby.

TIP: POZOR NA ÚLOŽNÉ PROSTORY

I přesto, že jsou úložné prostory na první pohled nepochybně praktické, zabraňují dobrému větrání postele. Dejte proto raději před úložnými prostory přednost komodě, do které schováte ložní prádlo i hračky.

RADA NA ZÁVĚR: DEJTE PŘEDNOST FUNKČNOSTI PŘED DESIGNEM

I přesto, že krásný pohádkový vzhled může lákat ke koupi postele, vybírejte ji především podle kvality a funkčnosti. Postel pro děti by totiž měla být především bezpečná a funkční, jedná se o dlouhodobou investici, u které se vám sázka na vysokou kvalitu rozhodně vyplatí.

Čeká vás výběr dětské postele a matrace a nevíte si rady? Ozvěte se nám, rádi vám s výběrem poradíme.

Komentáře

Mohlo by se vám líbit